Dlaczego CKE morduje humanistów? Masowa dyskwalifikacja zdających maturę rozszerzoną z polskiego

Rzuciłem okiem na wyniki matury rozszerzonej z języka polskiego. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby co piąty zdający (dokładnie 19 proc. ) ten przedmiot otrzymał 0 proc. Zero oznacza zniszczenie całego wysiłku, jaki młody humanista włożył w przygotowanie do tego egzaminu.

Tyle zer nie ma na egzaminie z żadnego innego przedmiotu. Zwykle totalne dno osiąga 1 proc. zdających. Tak w tym roku jest z chemii, z biologii, geografii, fizyki oraz historii, tylko z informatyki zero trafiło się aż 6 proc. zdających, a z matematyki rozszerzonej co dziesiątej osobie (10 proc. zdających ma 0 proc.). Pod względem dyskwalifikacji język polski bije na głowę wszystkie inne przedmioty, nieomal dwukrotnie bije najtrudniejszy przedmiot, jakim jest matematyka. Coś jest nie tak!

Domagam się gruntownej kontroli tego, co wyprawia Centralna Komisja Egzaminacyjna. Dzisiaj prawie 10 tys. młodych humanistów dowiedziało się, że są zerami. Ci ludzie mieli 6-8 godzin polskiego w tygodniu i przez 4 lata uczyli się pisać wypracowania. Mogli się nauczyć lepiej lub gorzej, ale nie na zero. CKE morduje swoimi niewydarzonymi pomysłami szkolną humanistykę i niszczy ambicje młodych ludzi. Czas powstrzymać tę instytucję.

Wyniki matury tutaj.