Matura z cierpliwości. To bardzo podejrzane, że CKE nie publikuje kluczy rozwiązań

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze maturalne, ale bez zasad oceniania rozwiązań zadań. Mnie to w ogóle nie dziwi, natomiast maturzystów bardzo.

Gdyby CKE opublikowała rozwiązania, które będą obowiązywać egzaminatorów, maturzyści mogliby sprawdzić, czy dobrze napisali. Nie ma powodu – uważają zdający ten egzamin – aby rozwiązania trzymać w tajemnicy. Bardzo to dziwne.

Mnie nie dziwi, ponieważ przyczyna jest prosta. CKE nie publikuje rozwiązań, gdyż będą się one zmieniały w trakcie sprawdzania. Rozwiązania są tak niedopracowane, że trzeba je wiele razy poprawiać. Gdyby zostały od razu po egzaminie opublikowane, wszyscy widzielibyśmy, że są złe. Trzymanie tego w tajemnicy to sposób na ukrycie, jak fatalne są metody tworzenia zadań maturalnych i ich rozwiązań.

Albo w CKE brakuje fachowców, którzy mogliby z góry ustalić, jakie rozwiązania są poprawne. Albo też zadania są tak niedopracowane, że nigdy nie wiadomo, jakie odpowiedzi mogą wymyślić maturzyści. Trzeba więc sprawdzić parę prac wyrywkowo i na podstawie odpowiedzi stworzyć klucz poprawnych rozwiązań. Tak oto reguły gry wymyśla się w trakcie grania, a nie przed.

Gdy nie ma jasnych i jawnych reguł oceniania, rodzą się podejrzenia, że coś z maturą jest nie tak. Można podejrzewać np., że wstrzymywanie się z publikacją zasad oceniania służy temu, aby wymyślić taki klucz rozwiązań, który da gwarancję, iż zda tyle osób, ile ma zdać, czyli jak najwięcej. Gdyby zasady oceniania były znane z góry, mogłoby dojść do niespodzianki, a tego CKE obawia się najbardziej.

Arkusze matury 2024 tutaj, linki do zasad oceniania rozwiązań zadań wciąż nieaktywne.