Będą zmiany na maturze

Ale dopiero za rok. Tegoroczni maturzyści będą zdawać po staremu, natomiast do zmienionej matury podejdą dzisiejsi trzecioklasiści w roku 2025. Jakie konkretnie zmiany zostaną wprowadzone, jeszcze nie wiemy, gdyż ministerstwo edukacji intensywnie się zastanawia.

Ministerstwo bierze pod uwagę oczekiwania uczniów (oczekiwania nauczycieli są mniej ważne). Warto więc przedstawiać swoje żądania, gdyż jest wielce prawdopodobne, że nie zostaną zlekceważone. Kolejna nowa matura po raz pierwszy może być taka, jak chcieliby uczniowie. Wszystko zatem w rękach młodzieży. Chcecie zdawać egzaminy inaczej, to krzyczcie.

Zmian wymaga przede wszystkim egzamin ustny z języka polskiego. Należy – ale to zdanie nauczycieli – ujawnić wszystkie pytania. No i niech nie będzie ich tysiąc, lecz znacznie mniej, choćby tylko sto. Nie przesadzajmy, że absolwent liceum musi być obryty z literatury i języka aż po czubek głowy. Podstawowa wiedza wystarczy. Zamiast wkuwać, lepiej ćwiczyć pisanie dłuższych tekstów, bo z tym jest duży problem.

Info o zmianach na maturze tutaj.