Pokonać niepokonanych. Ranking Perspektywy 2023

Dzisiaj poznaliśmy wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023. Nie wiem, czy się cieszyć, czy smucić. Jedna szkoła, w której pracuję (XXI LO w Łodzi), pokonała po raz pierwszy w historii drugą, w której też jestem zatrudniony (I LO w Łodzi). Czuję się, jakbym pokonał sam siebie.

Jako pracownik XXI LO stoję na podium, to liceum znalazło się bowiem na miejscu trzecim w województwie łódzkim (za liceami Politechniki Łódzkiej – zwycięzcą rankingu – i Uniwersytetu Łódzkiego – miejsce drugie). Jako nauczyciel I LO spadłem z podium na miejsce czwarte. Będę więc pił szampana z radości i darł włosy z rozpaczy. Czwarte miejsce dla słynnego i utytułowanego Kopra (I LO im. M. Kopernika) to niemiła niespodzianka.

W podobnej sytuacji jest wielu nauczycieli. Często ci sami ludzie w jednym liceum będą przyjmować gratulacje, a w drugim wdrażać plan naprawczy. Ta sama osoba osiągnęła jednocześnie sukces i porażkę. Jest wybitna i niewybitna zarazem.

W żadnej ze szkół, gdzie pracuję, nie przeczuwano, co się dzisiaj stanie. W obydwu spodziewano się czegoś przeciwnego. W XXI LO nie przygotowano więc nawet cukierków, aby uczcić sukces. Mogłem przynieść z drugiej szkoły, było ich tam bowiem dużo, lecz zjadłem wszystkie. Zajadałem się cukierkami, ale na smutno. Szczegóły Rankingu Perspektywy 2023 w Łodzi tutaj.

PS Zwycięzcą w rodzinie okazałem się nie ja, lecz córka, która uczy się w najlepszym w Łodzi liceum, czyli w Publicznym LO PŁ. Podobno inteligencję dziedziczy się po mamie.

Sprostowanie

Dzisiaj musiałem zejść z podium jako nauczyciel jednej szkoły i wejść ponownie jako pracownik drugiej. Fundacja Perspektywy, organizator rankingu, dokonała korekty wyników. I LO w Łodzi zajęło miejsce trzecie w regionie (40 w kraju), XXI LO – czwarte (41 w kraju). Mnie to nie robi różnicy, odnotowuję tylko fakt. W XXI LO wisi dyplom (zob. tutaj), że zajęliśmy miejsce 3, ale nie jest już aktualny, więc trzeba będzie go zdjąć. Do przyszłego roku!