Uwaga, ważne! CKE informuje, że komiks nie jest literaturą

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała maturzystów, że komiks nie jest literaturą. Poinformowała też egzaminatorów, aby powieści graficznej nie uznawali za przykład dzieła literackiego.

Maturzysta ma obowiązek w wypracowaniu odwołać się do dzieł literackich. Dwóch na poziomie podstawowym. Jeden utwór ma należeć do lektur obowiązkowych, a drugi nie musi. Jeśli maturzysta zrealizuje temat na przykładzie „Dziadów” cz. 3 A. Mickiewicza (lektura obowiązkowa) oraz komiksu „Maus. Opowieść ocalałego” A. Spiegelmana, może nie zdać matury. 

Egzaminator oceni, że temat został zrealizowany na podstawie jednego dzieła literackiego, a nie dwóch, i przyzna bardzo mało punktów z powodu niespełnienia wymogów formalnych.

Zasady oceniania wypracowania maturalnego: poziom podstawowy tutaj (zob. s. 3), poziom rozszerzony tutaj (s. 3).

Ostatnio o twórcach nowej formuły egzaminu maturalnego mówi się w gronie nauczycieli, że to cymbały jakieś są. Zaczynam się przychylać do tej opinii. Trzeba być nie lada cymbałem, aby tak autorytatywnie stwierdzić, że powieść obrazkowa nie jest literaturą. Szczęka licealistom opada, gdy się o tym dowiadują.