Nauczyciele stawiają już oceny na przyszły rok

Po wystawieniu ocen w szkołach zrobiło się pusto. Uczniowie przestali przychodzić na lekcje. Żeby zachęcić, niektórzy nauczyciele zaczęli już stawiać stopnie na przyszły rok. Zadziałało!

Oceny na świadectwo wystawia się mniej więcej dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego. Wychowawcy mają tyle papierkowej roboty, że nawet te dwa tygodnie ledwo wystarczą. Cała dokumentacja musi być dopięta na ostatni guzik w dniu oddania świadectw dzieciom. Wychowawcom niska frekwencja jest nawet na rękę. Zamiast zająć się uczniami, wypełniają dokumentację.

Pytam się kolegi, jak motywuje uczniów, że ma wysoką frekwencję na swoich lekcjach. Uczniowie przychodzą czasem tylko na jego przedmiot, a z reszty się zwalniają. Kolega zdradza, iż stawia już oceny na przyszły rok. Tylko pozytywne, ma się rozumieć. Każdy uczeń chciałby zacząć nowy rok szkolny z szóstką lub piątką (rodzicom też to dobrze zrobi). We wrześniu może być trudno zdobyć taką ocenę, a teraz jest okazja. Dlatego dzieci przychodzą. Klasa jest nieomal w komplecie. Można?