Powrót do szkół dopiero po zaszczepieniu nauczycieli

Nie ma szans, aby zaszczepić nauczycieli w pierwszym kwartale – powiedział minister Michał Dworczyk. Małe są też szanse, aby zaszczepić do końca czerwca. Oznacza to, że w tym roku szkolnym nie ma co liczyć na powrót wszystkich uczniów do szkół.

Info o sytuacji nauczycieli tutaj.

Będzie dobrze, jak do szkół wrócą wybrane grupy: maluchy z klas 1-3, ósmoklasiści i maturzyści. Co do uczniów, którzy będą w tym roku zdawać egzaminy, to ich powrót nie jest aż tak ważny. Po to okrojono wymagania egzaminacyjne, w przypadku maturzystów znacznie, aby nauka online była wystarczająca. A zatem nie ma co naciskać na powrót starszych uczniów do szkół – to zbyt niebezpieczne.

Zamiast szczepionek nauczyciele mogą otrzymać badania na obecność koronawirusa. Teraz jednak to musztarda po obiedzie. Najważniejsze jest, aby nauczyciele zostali zaszczepieni. Badania nie zastąpią szczepień. Dadzą jedynie chwilowe poczucie bezpieczeństwa. Po paru tygodniach wrócimy do tego, co było na przełomie września i października: wykrywania zakażonych w każdej placówce i kierowania ludzi na kwarantannę. Dlatego lepiej poczekać na szczepionkę.