Czy warto wybrać popularne liceum?

Uczniowie wybrali licea, w których chcą spędzić kolejne cztery lata. Największym wzięciem wcale nie cieszyły się szkoły najlepsze. Tłumy walą gdzie indziej.

W Łodzi podium najlepszych szkół okupują dwa licea akademickie. Publiczne LO Politechniki Łódzkiej jest na miejscu pierwszym, na trzecim LO Uniwersytetu Łódzkiego, a między nimi – na miejscu drugim – najstarsza szkoła ponadpodstawowa w Łodzi – 1 LO „Koper”. Placówki te nabór mają zapewniony, ale szału nie ma. Młodzież przyciągają inne szkoły.

W tym roku nastolatki oszalały na punkcie – podaję w kolejności od zwycięzcy rankingu – XXV, XXVI i XXI LO. Dostać się do tych szkół nie będzie łatwo, gdyż konkurencja jest olbrzymia. O przyjęciu będzie decydował jeden punkt, a może nawet jakieś ułamki. Niestety, mnóstwo młodych ludzi będzie musiało poczuć gorycz porażki. Nieliczni poczują cudowny smak sukcesu.

Jedną z popularnych szkół jest XXI LO, gdzie pracuję – miejsce trzecie. Dawniej przez wiele lat zajmowaliśmy pierwsze miejsce wśród najchętniej wybieranych placówek, to była nasza tradycja, ale od pewnego czasu tracimy na popularności. Część kadry ma bowiem ambicję, aby być szkołą najlepszą (w rankingu najlepszych zajmujemy miejsce czwarte w mieście). Niestety, źle to działa na popularność.

Nie da się być i jednym, i drugim. Nie udało się to jeszcze nikomu. Trzeba na coś postawić. Kadra jest jednak rozdarta: wręcz pół na pół. Nie ma zgody, czy piłować wyniki, czy też postawić na rozwój, który nie zawsze przekłada się na sukcesy w olimpiadach czy egzaminach, ale daje uczniom frajdę i szczęście. Tak było w XXI LO od lat: niesamowita frajda uczyć się tu i pracować. Jeśli nie zdecydujemy się na jedną strategię, co roku będziemy tracić. Zatem co wybrać?

Ranking najpopularniejszych szkól ponadpodstawowych w Łodzi tutaj.