Kiedy wyniki matur?

Dwóch miesięcy potrzebuje Centralna Komisja Egzaminacyjna na sprawdzenie matur. Egzaminy zaczną się 8 czerwca, a wyniki poznamy 11 sierpnia. To zdecydowanie za długo.

W poprzednich latach CKE dawała sobie mniej czasu. Egzaminy zaczynały się 4-5 maja, a wyniki ogłaszane były w ostatnich dniach czerwca. W tym roku ze względu na przesunięcie matur CKE ma czas, aby wdrożyć szybsze procedury sprawdzania. Mogłaby zatrudnić więcej egzaminatorów i nakazać im pracować dłużej. Czy naprawdę nie da się tego zrobić sprawniej?

Prawdopodobnie problemem są pieniądze. Stawki dla egzaminatorów są bardzo niskie, więc ludzie nie chcą pracować. Robotę biorą głównie emerytowani nauczyciele oraz osoby, którym współpraca z CKE potrzebna jest do awansu zawodowego. Większość belfrów nie chce się angażować. Odpowiedzialność duża, a zarobki marne.

W tym roku nie będzie egzaminów ustnych, nie będzie więc też wypłat za pracę przy tym. Można by zatem zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na podniesienie stawek za sprawdzanie matur pisemnych. Z lepiej opłacanymi egzaminatorami da się tę robotę wykonać szybciej, powiedzmy do końca lipca. Po co zwlekać?

Harmonogram matur, egzaminów ósmoklasistów oraz ogłaszenia wyników tutaj.