Co czeka maturzystów?

Właśnie dowiedziałem się, że we Francji matura 2020 nie odbędzie się. Abiturienci otrzymają świadectwo maturalne na podstawie ocen szkolnych. Nie będą się jednak liczyć oceny uzyskane podczas nauki w czasie kwarantanny, tylko wcześniejsze. A co z Polską?

Szanse na polską maturę w normalnym trybie są bliskie zera. Narasta sprzeciw społeczny wobec egzaminów, za chwilę może nas ogarnąć panika, więc rząd będzie musiał je przełożyć bądź odwołać. I zrobi to, choć pewnie na ostatnią chwilę. A przydałoby się już teraz pomyśleć wg jakich zasad maturzyści otrzymają świadectwa dojrzałości. Uczniowie powinni wiedzieć.

To jest bardzo skaleczony rocznik, nie kaleczmy więc go bardziej. Jak tylko zamknięto szkoły, młodzież ruszyła do nauki zdalnej, jakby przeczuwając, że liczyć się mogą oceny szkolne. Starali się jak cholera. Jeśli teraz okaże się, że – jak we Francji – ważne są tylko oceny sprzed kwarantanny, jak to wytłumaczymy nastolatkom?

Człowiek wszystko zniesie, nawet najbardziej gorzką prawdę, jeśli zostanie potraktowany godnie i poważnie. Na razie uczniowie traktowani są jak śmieci. Próbna matura to jakieś ochłapy rzucone naprędce przez CKE. Szkoła w TVP – jeszcze gorsze ochłapy. Jeśli rząd rzuci maturzystom kolejny ochłap, np. maturę wyciągniętą z rękawa prezesa w ostatniej chwili, młodzież może tego nie wytrzymać.

Info o maturze we Francji tutaj.