Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

17.09.2017
niedziela

Wolontariusz Roku contra Nauczyciel Roku

17 września 2017, niedziela,

Ministerstwo Edukacji Narodowej wycofało się ze współorganizowania konkursu Nauczyciel Roku, a w zamian ogłosiło własny konkurs. Właśnie ruszyła pierwsza edycja (info tutaj).

Nauczyciel Roku ma tradycję 16-letnią. Organizuje go Głos Nauczycielski, pismo ZNP (info tutaj). Do tej pory związkowi udawało się utrzymać współpracę z MEN i panującymi tam ministrami, reprezentującymi zarówno prawicę, lewicę, jak i centrum. A byli to: Krystyna Łybacka, Mirosław Sawicki, Michał Seweryński, Roman Giertych, Ryszard Legutko, Katarzyna Hall, Krystyna Szumilas oraz Joanna Kluzik-Rostkowska.

Także współpraca z Anną Zalewską, dziewiątym ministrem w historii Konkursu, zapowiadała się dobrze. W zeszłym roku przedstawiciel MEN bardzo aktywnie działał wspólnie z Głosem Nauczycielskim. Niestety, pech chciał, że Nauczycielem Roku została osoba pracująca w gimnazjum (częściowo moja wina, byłem w jury). Pani minister uznała to za gest polityczny i tuż przed uroczystą galą wycofała poparcie dla konkursu. Nawet nie podpisała dyplomów, a wcześniej podpisane zniszczyła, że trzeba było drukować nowe.

Nie jest dobrze, gdy konkursy kojarzą się politycznie, a laureaci wpisują się w opcję tej czy innej partii. Do tej pory Głosowi Nauczycielskiemu udawało się budować ideę konkursu ponadpartyjnego i ponadzwiązkowego. Aż do przesady pilnowano, aby przynależność związkowa czy brak jakiejkolwiek przynależności o niczym nie decydowały. Miało chodzić tylko i wyłącznie o pracę nauczycielską. Dlatego udawało się współpracować ze wszystkimi ośmioma ministrami. W końcu jednak coś pękło.

Anna Zalewska uznała, że najlepszym nauczycielem nie może być pracownik gimnazjum, jakby gimnazja były likwidowane z powodu złych nauczycieli, którzy tam pracują. Mam nadzieję, że mistrzowie z gimnazjów zgłoszą się do nowego konkursu MEN i udowodnią, że gimnazja upadają, ale ludzie, którzy tam pracują, nie. A panią minister proszę, aby nie uznała ich zgłoszeń za akt agresji politycznej. Koleżanki i koledzy, powodzenia w jednym i drugim konkursie, a może nawet w trzecim.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 9

Dodaj komentarz »
 1. @Gospodarz
  Ś.. min. Sawicki inaczej miał na imię … 😉

 2. @ belferxxx,
  tak, tak, od razu poprawiłem, a potem zobaczyłem, że już jest komentarz do mojego wpisu. Miło, że ktoś czuwa.
  Dziękuję
  Gospodarz

 3. Oczywiście ś.p.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wcześniej protestowali przeciwko tworzeniu gimnazjów. Teraz protestują przeciwko ich likwidacji. To jakieś wiejskie głupki są? A Broniarz, to stary komuch jest

 6. @Jacek,NH – nie nudź !!!
  Już po raz 10-ty wstawiasz ten sam tekst.

 7. zniszczyła podpisane dyplomy? Co za prostactwo….

 8. W kwietniu „Washington Post” skrytykował Trumpa za jego niegrzeczno-dziwaczno-lekceważące zorganizowanie tegorocznej celebracji Nauczycieli Roku w Białym Domu.

  **https://www.washingtonpost.com/news/answer-sheet/wp/2017/04/27/trumps-unusual-meeting-with-2017-teachers-of-the-year/?utm_term=.51ae0cdba6cc

  No ale „WP” to jest lewacka lewizna, komusza komuna i w ogóle to oni nazywają się „Washington Compost” a więc nie ma się co dziwić, że najlepszego prezydenta wszechczasów oraz Galaktyki krytykują…

 9. @Gospodarz
  Ten konkurs „Nauczyciel Roku” zapłacił w końcu swoją cenę za serwilizm polityczny Broniarza&ZNP w stosunku do poprzedniej opcji politycznej i konkretnych ministrów, szczególnie min.Hall. Przypominam, że ta „żona swojego męża”( Aleksandra Halla) była w MEN lobbystką interesów drogich płatnych szkółek, w tym swojej. Oraz tezy, że „płatne-prywatne” są najlepsze. I wtedy w ramach stosownej propagandy światowej sławy i osiągnięć fizyk Marek Golka przegrał z, nikomu nieznaną, dyrektorką i właścicielką prywatnej szkółki niejaką Konatkiewicz. BTW – „Nauczycielem Roku” p. Golka w końcu został, ale w którejś z kolejnych edycji …

 10. W działaniu ministerstwa widzę konsekwencję i plan – już niedługo wszyscy nauczyciele będą wolontariuszami, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę zmniejszającą się relację w stosunku do płacy minimalnej.
  Poza tym ostatnie doniesienia wskazują na to, że podwyżki sfinansujemy sobie sami, a może nawet ministerstwo coś jeszcze z poczynionych oszczędności skubnie na przykład na 500+, myliłby się jednak ten, kto sądzi, że będzie to obiecane 500 dla nauczycieli.
  Tak więc nasza uśmiechnięta od ucha do ucha ministra znów okaże się skuteczna, przewidująca i „dokładnie policzona”;-)

css.php