Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

11.08.2017
piątek

Manifestacja nauczycieli i co dalej?

11 sierpnia 2017, piątek,

Każdy lubi robić to, co mu wychodzi najbardziej. ZNP potrafi organizować manifestacje, dlatego na rozpoczęcie roku szkolnego będziemy mieli kolejną. A co ze strajkiem? (info o manifestacji tutaj)

Uczestniczyłem w kilku nauczycielskich manifestacjach i zawsze byłem wniebowzięty. Prawdziwa związkowa robota, istne cacuszko. Nic dodać, nic ująć – wychodzą idealnie. Niestety, strajki wychodzą o wiele gorzej, a może nawet nie wychodzą wcale. Albo nauczyciele nie nadają się do strajkowania, albo góra związkowa organizuje tak, że żal ściska cztery litery. Ktoś musi być winien – nie ma co się cackać, trzeba to ustalić.

Reforma PiS to jest wielkie wydarzenie w oświacie. Wielkie, chociaż złe. Natomiast manifestacja to jest mała reakcja, potrzebna jak aperitif przed głównym daniem, ale nie można poprzestać tylko na aperitifie. Kieliszek różowego wina nie wystarczy. Gdzie reszta posiłku? Albo ZNP w końcu opieprzy tę władzę za reformę jak święty Michał diabła, albo przejdzie do historii jako najbardziej niemrawa organizacja związkowa. Do porządnego strajku, koleżanki i koledzy, bo już nogi bolą od manifestowania.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 32

Dodaj komentarz »
 1. Panie Dariuszu, chyba dobrze Pan wie, iż karty są już rozdane: rejony wytyczone, zwolnienia wreczone, przeksztalcenia szkół zaklepane. Cieszą się ci, którzy zalapali sie na etat w starszych klasach podstawówki, a nauczyciele gimnazjalni, którzy mieli szczęście lub znajomości i przeszli do gimnazjum, kują nowy dla nich materiał z zakresu wymagań do”ulepszonej” matury. Klną poloniści i matematycy przedzierajacy się przez arkusze z poziomu rozszerzonego, których treść dla bardzo wielu jest nowa, zwlaszcza,gdy nie udzielali korepetycji w tym zakresie. Natomiast ci, którzy będą szerzyli oświatę w podstawówce, też nie mogą spać spokojnie. Nurtuje ich pytanie: „Jak mnie przyjmą w nowym miejscu pracy?”. I gdzie w tych warunkach czas na strajki, Panie Dariuszu? A był. Lecz przespany. Wprawdzie nie wierzono w dobrą zmianę zapowiadaną przez ministrę, lecz nie doceniono też determinacji PiS w tym zakresie. Mogę tylko powtorzyć za SŁowackim: :Jestem smutny i sam pelen winy”

 2. ….nauczyciele gimnazjalni, którzy(….) przeszli do szkol srednich…

 3. A może ZNP zwyczajnie nie ma sił, by tę władzę „solidnie opieprzyć”?

  Skoro z poprzedniego wpisu wiemy, ze jest ONR-u spadkobiercą Partia, to może ta ciągłość rozciąga się i przez pokoje nauczycielskie; a jeśli tak, to jak strajkować przeciw swoim korzeniom, przeciw samemu dobru?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nauczyciele nigdy nie byli solidarni (pamiętne strajki w okresie matur),ponadto rozłam pogłębił podział ZNP-Solidarność, zawsze w kontrze. Obecnie tym bardziej sytuacja nie sprzyja, jedni się cieszą, inni płaczą. Doświadczenia manifestacji ze świecami w dłoni mocno zachwiały wiarę w skuteczność protestu, a błyskawiczne działania rządu nie pozwalają na oddech. Komu przeszkadza fakt braku podręczników lub „konsultowanie” programów do 18 sierpnia? Jakoś to będzie, przyzwyczaimy się.

 6. GW informuje, że „Szkoła podstawowa w Trzciance na Mazowszu szuka nauczyciela fizyki, informatyki, geografii, chemii, niemieckiego i techniki. Najwięcej oferuje informatykowi – cztery lekcje tygodniowo”, natomiast „podstawówka na warszawskim Wilanowie poszukuje geografa (cztery godziny tygodniowo) z „możliwością łączenia etatu z fizyką, chemią, techniką i informatyką.”” Tymczasem szkoła w Gliwicach ma wakat na stanowisku geografa (dwie godziny), chętnie zatrudni takiego, który ma też kwalifikacje fizyka (kolejne dwie godziny) i plastyka (cztery godziny).

  I tu mamy częściową odpowiedź na niskie zainteresowanie strajkowaniem. Jak ktoś pracuje na 1/9 etatu, to i strajkować powinien na 1/9 gwizdka, choć tak naprawdę i szkołę, i strajki ma głęboko w żupie.

 7. W ,89 tez nie strajkowali. Czekali na rozwoj wydarzen. Mialem nieco okazji w doroslym zyciu do spotkan zespolowych z gronem nauczycielskim. Moglem porownywac caloksztalt pogladow ogulu z innymi zawodami. Niestety ta grupa nie wyrozniala sie pozytywnie. Srodowisko wyjatkowo zachowawcze i zastale w pogladach. Wyjatki nie przesadzaja o ogole.

 8. Nie wiem, jak członkowie i członkinie wybierają sobie szefa ZNP, ale wydaje mi się, że nie za dobrze. Coś on mało skuteczny jest. Ciekawe, w jaki sposób można by pozbawić go przywództwa? Za pomocą manifestacji?

 9. Ad vocem @ Ino
  Jak ktoś zauważył w innym miejscu: Jeśli teraz manifestować/ strajkować to tylko dla wyższych płac.
  Ględzenie dobrze uposażonego p.Broniarza w różnych tv- irytujące.

 10. Niedługo na Khan Academy znajdą się także katechezy według zamówienia polskiego epidiaskopu…
  … a na tym blogu dalej będziecie państwo dyskutować o strajkowaniu…

 11. @Gospodarz
  W Łodzi wielka tragedia dzieci na obozie ZHR w Suszku (dzieci były z Łodzi!) , a Pan nic … 😉
  Na dodatek tragedia wywołała kontrowersje, bo jedni mówią, w skrócie, że gdzie drwa rąbią … i „Bóg tak chciał”, a inni uważają, że szefostwo nie śledziło ostrzeżeń i (ogólnodostępnych) prognoz pogody i zaniedbało czasową ewakuację.
  btw – to był jedyny obóz w 3 dotkniętych nawałnicą województwach, na którym komukolwiek cokolwiek((!) się stało. A Pan, jako Łodzianin co o tym sądzi ??? .

 12. To nie było jakieś tam zwykłe, komusze, niesłuszne, a raczej słusznie minione harcerstwo.
  To nie był drugosortowy, michniukprzeprośzabrata, stoltzman szechter ZHP.

  To był obóz ZHR!
  Lepszego, ładniejszego, prawdziwszego, niezakłamanego, prawdziwie polskiego, prawdziwie katolickiego a więc duuuuużo bliższego Naszego, Prawdziwie Polskiego Pana Profesora Doktora Habilitowanego Świętego Boga.

  Cokolwiek im się przydarzyło – Pan Profesor Doktor Habilitowany Święty Pan Bóg tak chciał.

 13. Belferxxx, to wielka tragedia, a nie powód do zadawania graniczącego z minoderią pytania Gospodarzowi.

 14. @Ino
  Pytam co on na to! Właśnie dlatego, że wielka tragedia i to w Łodzi(!), a są dwie główne opcje tłumaczenia, znaczne sprzeczności w relacjach nawet tych samych osób, które w tych linkach występują!!!
  Może jeszcze jeden – polecam końcówką tego tekstu z GW:

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,22249289,tornad-bedzie-w-polsce-coraz-wiecej-powod-globalne.html

 15. Opinia Komitetu Nauk o Literaturze PAN o projekcie podstawy programowej języka polskiego do liceum ogólnokształcącego i technikum:

  http://www.knol.pan.pl/images/11.08.2017-opinia-KNoL-o-podstawie-programowej-do-LO.pdf

 16. @Płynna nierzeczywistość
  Czyli wypowiedzieli się autorzy i sprzedawcy programów, podręczników, bryków, kursów etc. Oczywiście o zagrożonych SWOICH INTERESACH się wypowiedzieli, a nie ucznia … 😉

 17. Płynna Rzeczywistość, dobrze wie Pan, wiem i ja, jak również bardzo wielu, co zrobi Pani ministra z taką opinią. Już niedługo podczas rad pedagogicznych bardziej lub mniej jawnie sobie pomruczymy, a dyrekcje powiedzą,że komu się nie podoba, może zmienić branżę, na jego miejsce jest wielu chętnych.

 18. Skład komitetu Nauk o Literaturze PAN:
  http://www.knol.pan.pl/index.php/pl/skad
  Ciekawym, kto z nich jest właścicielem księgarni albo hurtowni książek („sprzedawcy podręczników”), kto napisał program i za ile go sprzedał, kto jest autorem płatnych bryków, kto wykładowcą na płatnych kursach, kto właścicielem firmy takie kursy organizującej, i oczywiście „etc.”.

  Ta opinia jest dlatego tak ciekawa, że stara się dostrzec perspektywę potrzeb ucznia, zwłaszcza tego z technikum; że w nadmiernej akademickości nowej podstawy programowej dostrzega wadę a nie cnotę.

 19. @Płynna nierzeczywistość
  Ci ludzie wraz z kolegami piszą podręczniki, programy, bryki, „dokształcają” nauczycieli ze swoich specjalności etc.. Jeśli wypada „ich” autor, to oni tracą kasę. Jeśli kształcenie polonistyczne przenieść w kierunku wykorzystania języka – podobnie. Dla zysku potrafili z kształcenia polonistycznego wykroić „michałka” pt. Wiedza o Kulturze bo się liczba podręczników, programów, bryków i kursów zwiększa! Na dodatek, o czym świadczy przypadek tej pańci, co to w propagandowych(!!!) „Kamieniach na szaniec” Aleksandra Kamińskiego szukała ukrytych motywów gejowskich za aprobatą swojego środowiska „naukawego” z PAN, to towarzystwo jest mniej naukowe, a bardziej ideologiczne… 😉

 20. @Płynna Rzeczywistość
  Lead z bieżącego wydania „Polityki”:
  ” Agata Czarnacka
  Brigitte Trogneux postanowiła doprecyzować swoją rolę u boku młodego francuskiego prezydenta”
  Jeżeli kapłani gender uważają za wartość istotną takie atrybuty „seksistowskiej kobiecości”, jak wiek kobiety… 🙂
  Mogłoby się wydawać, że nie na temat, chyba, że zgodzimy się, że te wszystkie konstytucje, praworządności i idee, to zwykłe mydlenie oczu, a naprawdę walka toczy się o ochronę korporacyjnych interesów. Biorcy 500+, kibole, autorzy bryków, etc. to też korporacje.

 21. Panie Krzysztofie, a czy Polska to też korporacja? A Europa? Czy ojczyzna jest korporacją? Rodzina jest korporacją? Jeśli gdzieś sa interesy to muszą być tam korporacje?

  Konstytucja czy demokratyczny system wyborczy to nie jest mydlenie oczu, a zabezpieczeniem przed wojną domową w sytuacji, gdy władza nie pochodzi już od Boga. O tym, jak ważna jest konstytucja, świadczy ten wpis Romka Giertycha, polecam wdzięcznej uwadze: https://opinie.wp.pl/roman-giertych-rzad-andrzeja-dudy-6159467653023873a (wpis pod tytułem „Rząd Andrzeja Dudy”).

 22. @Płynna nierzeczywistość
  W kwestii sądownictwa i jego reformy polecam tekst bynajmniej nie z prasy związanej z PiS, a z przedostatniego numeru NIE „Zderzenie z kastą” Bożeny Dunat. Być może reformy PiS nie są doskonałe, ale czy opozycja, poza narracją „Żeby było tak jak było!” przedstawiła wyborcom jakąkolwiek ALTERNATYWĘ??? BTW – polecam wyniki ostatnich sondaży – to właśnie skutki tej narracji … 😉

 23. Belfer,
  Sprawy Wolfganga, Przyłębskiej, Morawskiego całkowicie przekonały mnie do tego, że po nadejściu Dobrej Zmiany wszelkie kasty po słusznej stronie zostały zniesione. Teraz chodzi tylko o to, by ta słuszna strona ogarnęła całość i wtedy kast nie będzie w ogóle.

 24. @Płynna nierzeczywistość
  Oczywiście – i Urban&NIE są na pasku u PiS&JK … 😉

 25. @Płynna Rzeczywistość
  Treść leadu została już rozwodniona – ja skopiowałem i wkleiłem. Chodziło mi o korporacjonizm w działaniu,przy zachowaniu odrębności w myśleniu, które na ogół oderwane jest od wiodącej ideologii zadekretowanej w poszczególnych korporacjach, vide: „serce mam z lewej strony, ale portfel z prawej”. Janusze na plaży w klapkach? A fe, cóż za brak smaku. Odebranie Orderu Orła Białego w różowych klapkach? Cóż za wspaniały dystans do sytuacji. Minister Wilczek uwalnia z pęt komunizmu gospodarkę? To komuch przecież. Minister Balcerowicz przywraca kilkaset rodzajów komunistycznych ograniczeń w formie koncesji? Dać mu Nobla z ekonomii. Jak widać jestem klinicznym przypadkiem symetrysty. Przy takich błędach wizerunkowych i merytorycznych PiS-u powinny już być rozpisane przedterminowe wybory. A jednak rząd ma poparcie praktycznie połowy elektoratu. To najlepiej ilustruje stosunek demokratycznej większości do poczynań opozycji. Red. Wielowieyska stwierdza wręcz: opozycja najbliższe wybory przegra. Ludzie wybierają po prostu mniejsze zło, a nowe wybory wprowadzą do parlamentu w miejsce dzisiejszej opozycji narodowców. BTW: Pan Mecenas Giertych póki co jest adwokatem i nie stoi na czele żadnej partii.

 26. @Płynna nierzeczywistość
  BTW – terminu „kasta” o sędziach nie użył jako pierwszy PiS – użyła go sędzia Najwyższego Sądu Administracyjnego Kamińska nazywając tak, w swojej intencji pozytywnie, swoich kolegów-sędziów „nadzwyczajną kastą” 😉
  I to nie PiS stwierdził, że za 10 tysięcy miesięcznie dobrze żyć można tylko na prowincji, a Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf … 😉

 27. Milczy nasz Gospodarz: zarobiony po pachy.

 28. @walkiria
  Przecież do LO reforma wchodzi dopiero za 2 lata! 😉

css.php