Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

6.04.2017
czwartek

Filozoficzne trampki

6 kwietnia 2017, czwartek,

Całe szkoły chodzą na imprezy XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Każdego dnia odbywa się ok. 100 wydarzeń. Swoich uczniów chciałem zabrać na jakąś fetę filozoficzną. Niestety, okazało się, że pracownicy tej dyscypliny nic nie przygotowali.

Czuję się zrobiony w konia. Swoim uczniom nieustannie tłumaczę, że najbardziej innowacyjna jest filozofia. Uczy myślenia, kreatywności, daje człowiekowi intelektualnego kopa, zamienia umysł w wulkan pomysłów, robi taki ferment w szarych komórkach, że człowieka tak długo nosi, dopóki świata nie wywróci do góry nogami. W ogóle bez filozofii ani rusz. Tymczasem okazało się, że plotę duby smalone, ponieważ najbardziej gnuśnymi pracownikami Uniwersytetu Łódzkiego okazali się filozofowie. Cały mój wysiłek diabli wzięli.

Oglądam program festiwalu (zobacz) i na liście bloków tematycznych nie znajduję filozofii. Wchodzę na stronę Instytutu Filozofii i widzę zapowiedź jednego wydarzenia w całym festiwalowym tygodniu (zobacz). Na taki wysiłek zdobył się Wydział Filozoficzno-Historyczny, zresztą nawet nie pracownicy, tylko studenci. Inne wydziały mają po kilkadziesiąt propozycji, do tego o niebo lepszych.

Co się dzieje z filozofią w Łodzi? Gdy na całym świecie filozofia przeżywa renesans zainteresowań, filozofowaniem podszyta jest każda działalność od produkcji trampek (mam jedną taką parę) po loty w kosmos, nasi filozofowie przesypiają modę na swoją dyscyplinę nic nie robiąc. To znaczy pewnie robią to, co zwykle, czyli ględzą na wykładach, smęcą na zajęciach, egzaminują i promują. Nie robią jednak niczego niezwykłego i w tym cały problem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 24

Dodaj komentarz »
 1. Trzeba było wybrać się z uczniami do Lublina, gdzie na KUL-u trwa obecnie (od 03.04) Tydzień Filozoficzny zgodnie z wieloletnią tradycją. 😉

 2. PS. Zresztą w Lublinie chyba odczytują znaki czasu, bo przeprowadzają transmisję online na żywo z każdego wydarzenia, więc tak naprawdę nie trzeba ruszać się ze swoich domowych pieleszy, by móc uczestniczyć w pasjonującej przygodzie. 🙂

 3. Polityka w szkole. To już było. Popłuczyny komunistyczne w działaniu

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Przydreptał, obsikał, poszedł zaznaczać kolejne terytoria.

 6. myślenie, kreatywność…
  Ciekawe, że mnie na studiach odradzali czytanie publikacji starszych niż 5 lat, a w filozofii czytają cały czas Platona

 7. @Płynna Rzeczywistość
  Nie rozumiem

 8. mpn,
  To była aluzja do wpisu Nowego Huna – jak zawsze merytorycznego i na temat.

  A co do lektur, to czytać trzeba nie to, co świeże, tylko to, co wartościowe.

 9. @Gospodarz
  A jak tam MILIONY podpisów o referendum, zapowiadanych i przez Broniarza&ZNP i przez Pana osobiście … 😉

 10. @Płynna Rzeczywistość
  Ale właśnie problem jest taki, że przestaje być wartościowe. 1 z podręczników na studiach musiałem kupić 2 x, bo w miarę studiów mi się zdezaktualizował.

 11. Gdzie za taki prywatny profil na FB
  https://www.facebook.com/profile.php?id=100002679992817
  można stracić pracę nauczyciela:
  a) W Polsce
  b) W Korei Północnej
  c) W roku 1984
  ?

 12. @Płynna nierzeczywistość
  Na razie on jeszcze nie stracił pracy tylko skonfliktowany z nim wójt (nauczyciel jest radnym więc tak łatwo tej pracy nie straci … 😉 ] postanowił mu zrobić kuku. Ot i wszystko ….

 13. A nie jest tak, że aby wymyślić/napisać coś wartościowego filozof musi najpierw przekroczyć 60-tkę? Jak jest niezwykle zdolny i pracowity no to może 50-tkę… Taki sobie plan na życie… 😉

  Dzieci trzeba uczyć matematyki bo matematycy mają bardzo mało czasu; po trzydziestce mało który jest w stanie wymyślać nowe rzeczy. W średnim wieku człowiek może zajmować się czymkolwiek a na starość niech sobie filozofuje.
  Oczywiście tylko wtedy, gdy pomarańczowy orangutan nie wysadzi świata do tej pory.

 14. @belferxxxx

  ” postanowił mu zrobić kuku. Ot i wszystko …” takie ” wszystko ” to stara, ” dobra” , prl-owska tradycja . Normalnym ludziom , takie ” ot i wszystko ” nie miesci sie w głowie. Natomiast stary , post-prl-owski beton czuje się w takiej rzeczywistości jak w domu.

  Nie nadarmo Mojżesz zydów 40 lat prowadzał po pustyni .

 15. @mpn

  A. Whitehead (filozof XX-wieczny) twierdził, że cała późniejsza filozofia to jedynie przypisy do Platona…

 16. @blackley
  Pisz do mnie jeszcze … 😉

 17. „To znaczy pewnie robią to, co zwykle, czyli ględzą na wykładach, smęcą na zajęciach, egzaminują i promują. Nie robią jednak niczego niezwykłego i w tym cały problem” To co ewentualnie mogliby zdobyć aby wywalczyć odrobinę zainteresowania studentów? Może zacząć od drobnych upominków za udział w zajęciach?

 18. Filozofia ma się coraz lepiej w Polsce w zakresie popularyzacji oraz organizowania różnych eventów filozoficznych dla dzieci i dorosłych.

  Jedną z takich inicjatyw jest projekt Filozofuj!
  wydawane jest czasopismo filozoficzne do „poczekalni u fryzjera” z przystępnymi felietonami. Organizowane są też debaty w przyjaznych miejscach.
  Sporo też dzieje się na portalu: http://filozofuj.eu/
  Tam można znaleźć info o aktualnych wydarzeniach
  Prawda jest taka, że wychodzenie z filozofia do ludzi z poza uczelni jest działaniem oddolnym, całkowicie non-profit.
  Ale i tak warto!

 19. @Sylabariusz
  I pewnie duża część teologii.

 20. @mpn

  W przypadku Augustyna chociażby, niewątpliwie.

 21. @Sylabariusz
  A potem Tomasz z dostosowaniem ucznia Platona ro realiów chrześcijaństwa.

 22. @Gospodarz
  Jest tu coś i o wielopartyjnej byłej gwieździe PiS i „tubie”służb (gdy pracowała w „Expresie Wieczornym” ich materiałąmi obaliła rząd pawlaka p.Kluzik-Drożdżówce … 😉

 23. @mpn

  Owszem, przy czym należy jednak pamiętać, że systemy myślowe Augustyna i Tomasza były całościowo na tyle oryginalne i twórcze, iż ciężko stosować jest tutaj ową prostą kalkę nakładaną na systemy myślicieli starożytnych. To częste, choć nieuprawnione do końca, stanowisko laików filozoficznych, którzy słyszeli dzwon, ale nie bardzo wiedzą, w której wieży kościelnej on pobrzmiewa. 😉

css.php