Europejski Filar Praw Socjalnych

Związki zawodowe zachęcają Polaków do wypełnienia ankiety nt. praw socjalnych. Opinie zbiera Komisja Europejska w ramach konsultacji społecznych. Być może powstanie z tego Europejski Filar Praw Socjalnych, czyli zbiór praw bądź przywilejów, które należą się każdemu pracownikowi Unii bez względu na kraj zatrudnienia.

Idea, aby kanon praw był jednakowy w całej UE, jest bardzo kusząca. Szczególnie dla Polaków, którzy nieraz są traktowani – że się wyrażę dosadnie – gorzej od psa. Wszyscy jesteśmy tego świadomi, ale co można na to poradzić? Polacy już chyba się pogodzili, że u nas warunki pracy są fatalne, zarobki niskie, obowiązków co niemiara. Kto chce mieć lepiej, musi wyjechać z kraju.

Związki zachęcają także nauczycieli do przyjrzenia się ankiecie. Sama ankieta znajduje się tutaj, a wprowadzenie do niej tutaj.

Rodzi się pytanie, czy nauczyciele polscy mają więcej praw w porównaniu z belframi innych krajów europejskich czy mniej. Szczególnie kontrowersyjny jest temat wakacji, czasu pracy, liczby lekcji do przeprowadzenia, obowiązków oraz – co też ważne – wysokości wynagrodzenia. Jak jest u nas, a jak gdzie indziej w Unii? A zatem wypełniać tę ankietę czy nie?