Szkoła ruszyła, ale bardzo powoli

Jedne szkoły są gotowe do pracy równo z pierwszym dzwonkiem. Inne dopiero na początku września zbierają się do kupy i próbują ruszyć z robotą.

Rodzice przychodzą i sprawdzają, co już działa. Najbardziej czułe punkty to biblioteka i stołówka. Kiedy uczniowie będą mogli wypożyczyć książki? Dlaczego nie dzisiaj? Kiedy stołówka zacznie wydawać ciepłe posiłki? Dlaczego dopiero za tydzień? Kiedy ruszą koła zainteresowań? Kiedy zacznie działać szkolna sieć wi-fi? Czy jest czysto w pracowniach?

Nie ja zadaję te pytania, tylko mnie pytają znajomi. To ja muszę wyjaśniać, dlaczego coś nie jest gotowe na czas. Tłumaczę siebie i innych. W szkołach jest różnie. Niektórym można by dać medal za idealne przygotowanie, inne zaś zdumiewają nonszalancją. Każda placówka ma swoje wytłumaczenie i ja to rozumiem, bo sam też nie ze wszystkim zdążyłem na czas. Chyba to nie jest wielki problem, że pełną parą zacznę pracować od poniedziałku?

Niestety, rodzice patrzą na to inaczej. Oceniają początek roku szkolnego przez pryzmat wakacji. Ludziom wydaje się, że jak nauczyciele mają dwa miesiące wolnego, to powinni absolutnie ze wszystkim być gotowi już 1 września. Komu jak komu, ale belfrom nie wypada nie dotrzymać terminu.