Nadzieja starych roczników

Prognozy o słabszych wynikach matury 2015 dotarły do starszych roczników. To dla nich wielka nadzieja. Jeśli przewidywania się sprawdzą, tegoroczni maturzyści nie będą stanowić żadnej konkurencji w ubieganiu się o prestiżowe studia.

Przeciętne wyniki starszych kolegów mogą okazać się wystarczające, aby dostać się na medycynę czy prawo. Wcześniej z taką maturą uczelnie nie chciały ich przyjąć. Teraz będą musiały, bo matura 2015 okaże się tak nędzna, że przeciętniacy z poprzednich roczników wydadzą się bardziej godni zaufania.

Wyjątkowa okazja dla przeciętnych może trwać tylko jeden rok. W mojej szkole zrobiliśmy z kilku przedmiotów próbną maturę w klasach drugich. Okazało się, że wypadła znacznie lepiej niż w klasach trzecich. To paradoks, ale takie są fakty, że rocznik, który za kilka miesięcy przystąpi do egzaminu dojrzałości, sprawia wrażenie wyjątkowo słabego. Mówię o średnich, nie o poszczególnych osobach, gdyż talenty są w obydwu grupach.

Może to plotka, a może twarde dane. W każdym razie ludzie z poprzednich roczników, którzy studiują niechciane kierunki, planują uderzyć na te wymarzone. Mają nadzieję, a nawet pewność, że tym razem się uda. Matura 2015 zapowiada się tak, że nie będą mieli z kim przegrać.