Ferie w pracy

Zanosi się, że dla wielu nauczycieli ferie zimowe to nie będzie czas wolny. Ten i ów dyrektor oczekuje bowiem, że pedagodzy pojawią się w pracy. U mnie jeszcze cicho na ten temat, ale pewnie tylko dlatego, że ferie w Łódzkiem zaczynają się dopiero w lutym.

Z niecierpliwością czekam na najnowszy numer Głosu Nauczycielskiego, gdyż ma się w nim pojawić poradnik, co powinien zrobić nauczyciel, gdy szef powoła go w ferie do świadczenia pracy. ZNP stoi na stanowisku, że nauczyciele mają w tym czasie prawo do wypoczynku. Jeśli więc pracują, to tylko za dodatkowe wynagrodzenie. Wszyscy to wiemy, ale ciekawe, co na to prawnik GN.

Na wszelki wypadek wstrzymałem się z zapłatą za wyjazd wraz z rodziną na zimowy wypoczynek. Jeśli ja będę musiał pracować, to dziecko raczej zostanie w domu. Chyba że harcerze zorganizują jakiś obóz dla zuchów. Słyszałem, iż harcerze także mają problem. Niektórzy pracują bowiem w szkołach i też nie wiedzą, czy w ferie dyrekcja nie nakaże im przyjść do pracy. Najgorsza w tym wszystkim jest niepewność. Obawiam się, że z wolnych dni dla nauczycieli zrobił się problem nie do rozwiązania. Chyba trzeba będzie poprosić papieża o opinię.