Nauczyciele wracają

Uczniów jeszcze nie ma, ale nauczyciele już wracają do szkół. Albo wakacje za długie, albo roboty w nowym roku szkolnym będzie więcej, więc trzeba się przygotować.

Dowiedziałem się, że mimo wakacji coraz więcej kolegów przychodzi do pracy. Nie na kawę i snucie się bez sensu po korytarzach, ale do konkretnej roboty. Może to się wydawać dziwne, ale nauczyciele pracują nie tylko wtedy, gdy prowadzą lekcje.

Podobno im lepsza szkoła, tym wcześniej ludzie kończą wakacje. Ja pracowałem kiedyś w takiej, że na pierwszego września stawiała się połowa kadry. Normą było, że kupowało się wczasy w końcówce sierpnia i zahaczało o wrzesień, gdyż tak wychodziło taniej. Dyrektor, swój człowiek, przymykał oko na takie rzeczy. Rotacyjnie raz jedni przedłużali wakacje, a raz inni.

Tydzień temu dowiedziałem się, że w moim liceum plan lekcji został już ułożony. Widać, że ludzie nie próżnują. Jak ktoś chce zapunktować u dyrekcji, nie może czekać do pierwszego dzwonka. Formalnie zostały jeszcze trzy tygodnie wolnego, ale przecież ważniejsze są nieformalne zasady. W niejednej szkole już praca wre. Do mnie też dzwoniono z sympatycznym zaproszeniem. Niby na kawę i z tęsknoty, ale wiadomo, że chodzi o coś innego. Jak się chce na pierwszego września mieć wszystko gotowe, to najwyższy czas ruszać z robotą.