Gdzie leży Polska?

Po raz pierwszy we Francji zapytano mnie, gdzie leży Polska? Żona zaczęła tłumaczyć pracownikowi hotelu, jakie kraje znajdują się w tej części Europy, a młody człowiek robił coraz większe oczy. Białoruś, Litwa, Polska, Ukraina – a co to takiego?

Prawdopodobnie już wcześniej trafiałem na ludzi, którzy – mimo że pracują w branży turystycznej – na geografii kompletnie się nie znali. Umiejętnie jednak kryli swoje braki w edukacji. Nie wypadało się przyznawać, szczególnie przed obcymi, że człowiek ma pustkę w głowie. To jednak już przeszłość. Coraz więcej ludzi, nie tylko we Francji, także w Polsce, na prawo i lewo trąbi, że na podstawowe tematy ma zerową wiedzę.

Obsługa hotelowa dała nam na koniec pobytu ankietę do wypełnienia. Czy jesteśmy zadowoleni, co nam się podoba, jakie mamy uwagi, co chcielibyśmy poprawić? Pochwaliliśmy uprzejmość, życzliwość i serdeczność pracowników, ale poprosiliśmy, aby podszkolili się ze znajomości geografii. Chyba wypada mniej więcej wiedzieć, gdzie znajduje się kraj, z którego przyjeżdżają goście. Tym bardziej że Polska nie leży na Marsie.