Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

11.07.2014
piątek

Krótsze wakacje dla nauczycieli

11 lipca 2014, piątek,

Maturzyści nie tylko sobie zrobili źle, nie zdając egzaminu, także nauczyciele przez nich stracili. O cały tydzień będą musieli skrócić swój urlop. W ostatnim tygodniu sierpnia są poprawki, a w komisjach siedzą nauczyciele.

Na początku lipca, gdy przebieraliśmy nogami, nie mogąc doczekać się wolnego, dyrekcja zapowiedziała, abyśmy w ostatnim tygodniu sierpnia byli dyspozycyjni. Wielu z nas może zostać powołanych do komisji maturalnych. Co z tego, że wszyscy w naszej szkole zdali ten egzamin. Są jeszcze inne szkoły. Wg prawa, w każdym zespole nadzorującym musi być przedstawiciel innej placówki.

Nie ma znaczenia, ile osób nie zdało matury z danego przedmiotu. Trzyosobową komisję powołuje się nawet dla jednego ucznia. Nie ma zwyczaju łączyć uczniów z różnych szkół w jednym miejscu. Może się zdarzyć, że w stu szkołach z jednego przedmiotu będzie poprawiać maturę stu uczniów, po jednym w każdym miejscu. Trzeba więc będzie powołać sto zespołów nadzorujących, w skład których wejdzie trzystu nauczycieli. Dlatego – tłumaczyła dyrekcja – mamy być w sierpniu w gotowości.

Nie jestem matematykiem, więc mogę się mylić w wyliczeniach, ale podejrzewam, że 30 procent oblanych matur oznacza, że co drugi nauczyciel pracujący w liceum będzie miał krótszy urlop. Ja na wszelki wypadek od jutra zaczynam intensywnie odpoczywać (także od aktywności na blogu i kontaktu z internetem), aby w sierpniu być w dobrym nastroju gotowym do pracy. Funduję sobie jakieś trzy tygodnie zerwania kontaktu ze światem. Oby było do czego wracać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 13

Dodaj komentarz »
 1. Kto tak zarządził? 3 na ???

 2. Bo się rozpłaczę! Biedni nauczyciele!

 3. Ja tez jestem nauczycielem. W Ameryce. Tez mam 3 miesiace wakacji. Tyle tylko ze za te 3 miesiace nie dostaje pensji. Bo nie ucze w tym czasie.

  Moze zaprowadzic ten zwyczaj w Polsce?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Tak to już, Drogi Gospodarzu, jest. Do połowy lipca tzw. nabór, rozliczenie dokumentacji itp. Ostatnie dwa tygodnie sierpnia to tworzenie dokumentacji, poprawki ( nie tylko maturalne), rady, spotkania zespołów itp. Życzę miłego i „bezinternetowego” wypoczynku.
  @A.L.
  Kiedyś jeden z naszych licznych ministrów wpadł na podobny pomysł. Zapamiętałam pewien głos w dyskusji. „Jestem <>. Nawet proponuję rozszerzyć to na inne zawody. Na przykład żołnierzom płacić tylko w czasie wojny, a strażakom tylko jak jadą gasić pożar”. Pozdrawiam żołnierzy, strażaków, nauczycieli i wszystkich tych, co odpoczywają na wakacjach i urlopach w kraju i za granicą!

 6. Nie wiem dlaczego w cytacie zabrakło „za”. Powinno być „Jestem za…”

 7. @Arleta 11 lipca o godz. 22:11
  „Jestem za. Nawet proponuję rozszerzyć to na inne zawody.”
  Proszę się nie podniecać rewelacjami A.L. To tylko jest zamieszanie pogrzebaczem w celu wywołania iskier.

  Zwracam uwagę na różnice kulturowe. W Polsce zarobki podaje się (jeżeli się to robi) milcząco zakładając, że każdy wie, iż mówimy o zarobkach miesięcznych.
  W USA każdy wie, że mówimy o rocznych. Podejmując pracę nauczyciel w Polsce nie godzi się na roczną tylko na miesięczną kwotę zarobków.

  Ten blog jest pisany przez nauczyciela szkoły średniej (oraz uniwersyteckiego) ale w lwiej większości piszącego o problemach szkół od podstawowych do średnich.

  Koncentrując się na podobnym nauczycielu szkoły w USA musimy wiedzieć, że tam podejmując pracę na pełen etat godzimy się na pensję roczną. W zależności od dystryktu szkolnego nauczyciele mają wypłacane zarobki w różnej ilości miesięcy (tygodni czy dwutygodni).

  Najważniejsze jest to, że nauczyciel na pełnym etacie godził się na kwotę ROCZNEJ pensji. I jak mu ją wypłacą czy to z wyboru czy z musu w ciągu 9-ciu miesięcy to dalej jest to ta sama roczna pensja.

  Oprócz tego w ciągu lata też odbywają się w szkołach różne zajęcia. Za te zajęcia nauczyciele mają zapłacone DODATKOWO.

  Niektóre szkoły pracują w reżimie całorocznym i wtedy nauczyciel ma 8 tygodni zajęć, 1 tydzień wakacji i 5 tygodni przerwy w zimie. A wypłaty zarobków rozłożone według ustaleń w danym dystrykcie.

  Amerykańska mediana zarobków nauczycieli szkół średnich w 2012 to było $55k. Najniższe 10% to $37k a najwyższe 10% to prawie $86k.

  Na 879 dystryktów szkolnych w Illinois taki był rozkład wypłat:

  ilość wypłat w roku__liczba dystryktów
  9_________________208
  8_________________265
  7_________________167
  6__________________63
  5__________________51
  4__________________16
  3__________________22
  2__________________16
  1__________________65

  Początkowa pensja nauczyciela w Illinois w zależności od dystryktu wynosiła:
  wykształcenie___max_____min
  BS____________57.5k____24k
  MS___________67k______25.5k

  Liczba lat pracy do osiągnięcia max w zależności od wykształcenia i dystryktu wynosiła:
  wykształcenie___max_____min
  BS____________45_______2
  MS____________45_______5

  Najwyższa pensja nauczyciela w Illinois w zależności od dystryktu wynosiła:
  wykształcenie__max_____min
  BS___________96k______33k
  MS__________124k_____36k

 8. Re AL „Nauczyciel w Ameryce”.
  Ja tez jestem nauczycielem, tyle, ze w Kanadzie. Tez jestem placony za 9 miesiecy – aczkolwiek pensja jest rozlozona na 12 miesiecy, zebym nie mogl pobierac bezrobocia. Tyle, ze zarabiam cca $ 100 000 rocznie – i naprawde nie narzekam. Nie mozna tego porownywac tego z Polska.

 9. PS jako exbelfer powinno byc „bylem” i „zarabialem”. 😉
  W dwoch szkolach w ktorych uczylem (obie w Toronto) rok szkolny dla nauczycieli zaczynal sie o dobry tydzien przed rozpoczeciem roku dla uczniow. Przeznaczone to bylo na rozne zebrania, szkolenia, przygotowania do rozpoczecia lekcji itp.

 10. @exbelfer: „Tyle, ze zarabiam cca $ 100 000 rocznie – i naprawde nie narzekam. Nie mozna tego porownywac tego z Polska:

  Owszem. Nie mozna porownywac na przykald z USA

 11. @Magda: Juz gdzies to czytlem

 12. @A.L.

  A jaka jest pensja roczna?

  „Najniższe 10% to $37k a najwyższe 10% to prawie $86k.”

  Jeśli masz najniższą stawkę to i tak zarabiasz prawie 4x więcej niż ja, który najniższej stawki nie mam.
  A do tego masz takie samochody, paliwo, elektronikę, itd…. Więc nie narzekaj, że nie płacą ci za wakacje. U nas też jest wielu nauczycieli zatrudnianych latami od września do czerwca.

 13. PS. Ja, pod koniec kariery nauczycielskiej, uplasowalem sie w najwyzszej kategorii placowej – wyksztalcenie i lata nauczania – i to bylo w rzeczywistosci $ 90 000, a nie 100. Nalezy tez dodac, ze od takiej pensji placilem ponad 45% podatkow i potracen.
  Median pensji nauczycielskiej w Ontario jest $ 55 315.
  W Rochester NY (akurat znam ten rejon) srednia jest $ 59 000, ale podatki tez sa nizsze.

css.php