Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

31.01.2014
piątek

Zaniżona pensja

31 stycznia 2014, piątek,

Przez rok wypłacano nauczycielom zaniżoną pensję, więc teraz powinniśmy otrzymać dodatek uzupełniający. To nie pierwszy raz, kiedy tak się stało. Łódź wiele robi, aby zaoszczędzić na edukacji. Chociaż władze samorządowe dobrze wiedzą, że po roku i tak będą musiały wyrównać braki, wciąż płacą mniej niż ustawowe minimum. Za styczeń pewnie też otrzymaliśmy mniej, niż mamy zapisane w umowie (info o dodatkach tutaj).

Pieniądze za 2013 rok wpłynęły właśnie na moje konto. Termin 31 stycznia 2014 nie został zatem przekroczony. Na ostatni dzwonek, ale w końcu zapłacono. Wiem, że w innych miejscowościach jest dużo gorzej. Nauczycielskie zarobki są zaniżane, ale potem jak przychodzi do wyrównania braku, to władze samorządowe obwiniają nauczycieli o spisek i nie płacą.

Jak ktoś nie pracuje jako nauczyciel, to zapewne jest przeciw wypłacaniu nauczycielom owych dodatków uzupełniających. To polska tradycja, że bliźnim życzymy jak najgorzej. Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że dodatek oznacza tylko respektowanie prawa. Nauczyciele podpisują umowę o pracę, gdzie wołami jest napisane, za ile pracują. Potem przez rok otrzymują mniej. Moim zdaniem, za coś takiego samorządy powinny nie tylko wypłacić wyrównanie, ale też odsetki ustawowe. Byłaby to sprawiedliwa kara za bezprawne pomniejszanie czyichś zarobków.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 22

Dodaj komentarz »
 1. Kolejna dobra wiadomość nauczycielska.
  Pobory są wypłacane w terminie i zgodnie z prawem.
  Pogratulować.
  Dlaczego więc tak dramatyczny jest tytuł wpisu Gospodarza?
  O jakie „zaniżenie” chodzi?
  Wystarczy trochę pomanipulować słowem i już praworządność i przywileje zamieniają się w opresję?

  Tymczasem, zupełnie logicznie, ustawa zakłada, że w ciągu roku pracy, rzeczywiste wynagrodzenie nauczyciela może, ze względu na indywidualne osiągnięcia czy też warunki kontraktu osiągnąć zakładany procent stawki – lub nie osiągnąć.
  To sytuacja dynamiczna i zależna także od osobistej, rocznej inicjatywy/aktywności zatrudnionego.
  Stąd założenie wyrównań w rozliczeniu rocznym.
  Ten warunek został spełniony.
  Dla odmiany, gdyby nauczycielom od początku roku, z góry płacono docelową stawkę procentową (zakładaną, jako przedmiot wyrównania rocznego), to pewnie logika ustawy musiałaby uwzględnić coroczne …zwroty nadwyżek pensji nauczycielskich do budżetu.

  Po co więc stroić się w piórka skrzywdzonych „zaniżeniem”, przy okazji wypłacenia benefitu, jakiego żaden inny podatnik sobie ustawowo zagwarantować nie może?
  Cóż, pytanie chyba retoryczne – krzywda ludzka to najpewniejsze vehiculum współczucia, a za tym przyzwolenia (w tym społecznego). Na co – to już jeden grześ tu napisał.
  Czego te dzieci są uczone przykładem osobistym… Jądro ciemności, wyrażone językiem polskim.

 2. Czego mamy się spodziewać po państwie bezprawia? Jeśli obywatel jest coś winien urzędom to w tydzień ma na głowie komornika. Jeśli urząd jest winien obywatelowi to mogą minąć lata ? o ile obywatel dożyje sprawiedliwości.
  Sytuacja, którą opisuje Gospodarz to kolejne kuriozum prawne dotykające nauczycieli. Nie tylko nie wypłaca się nam należnych poborów, ale jeszcze niesprawiedliwie traktuje. Podam przykład. Zaprzyjaźniony z dyrekcją nauczyciel może mieć półtora etatu a inny nieborak tylko pół. Obaj otrzymają takie same wyrównanie!!!
  I jeszcze jeden przebojowy przykład. Premier z zatroskaną miną mówi publicznie, że prawo nie może działać wstecz i dlatego mundurowi rozpoczynający pracę zostaną objęci nowym prawem emerytalnym a ci, co pracowali na starych zasadach mogą być spokojni. Widocznie my jesteśmy wyjęci spod prawa!? Nam zabrano bez pardonu prawa nabyte!
  Czy to sprawiedliwość społeczna w wykonaniu państwa polskiego?
  Więc nie dziwmy się, że w większości rankingów światowych przodujemy nie tylko w PISA, ale i korupcji, oraz ilości przestępstw gospodarczych. Tak wychowywany jest obywatel. Ile dzisiaj wydrzesz dla siebie to twoje. Nie oglądaj się na innych. Jutro wszystko się może zmienić ? na twoja niekorzyść.

 3. Ano powinny wypłacać z odsetkami. Ale być może poszło na konferencje, o których czytaliśmy tu niedawno

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Eltoro,

  mógłbyś się ode mnie odwalić nie cytować mojego nicku w twoich obrzydliwych tekstach?

  Bez odbioru.

 6. Solennie obiecuję nigdy nie cytować nicka, którego nie mogę cytować.
  Nie będę też porywał do Małopolski, na terenie kraju i UE , żadnych osób, które wykonują obecnie prospektywne projekty korporacyjne (i mogłyby im przy porwaniu spaść z uszu słuchawki).
  Będę się też odwalał od inkryminowanego nicka, gdy tylko chcąc przywalić innym, powala się sam swoimi kompromitującymi już wykształcenie przedszkolne wypocinami.
  Nie użyję też Domestosa i strachu nim pośród maluczkich wzbudzać nie będę.
  Nie będę też pożądał żony bliźniego.
  Eltoro (aka Amen)

  Czy tak jest lepiej, Gospodarzu?
  Z góry dziękuję.

 7. Czy niejaki Eltoro to nie dawny Gekko? Nick inny, ale ten sam bełkotliwy pseudointelektualnożartobliwy styl.

 8. Gospodarzu, każdy nauczyciel musi wykazać się cierpliwością wobec uczniów. Jak już przećwiczy tę cnotę w klasie, czekanie do kolejnego stycznia na wypłatę to będzie dla niego betka. Urzędnicy tym wiedzą i ze swojej wiedzy psychologicznej chętne korzystają.

 9. @ Tomek, 31 stycznia o godz. 22:57

  „Krytyka nie jest zła, jeśli potrafi być konstruktywna i służy czemuś więcej niż umacnianiu stereotypów. Skrytykuję więc nauczycieli: przykro to powiedzieć, ale nie umiemy dbać o swój PR.”

  Zacytowałem zdanie z Twojego bloga (bardzo ciekawy).
  Jednak, umiejętność budowy autorytetu nie pochodzącego z władzy a z postawy osobistej, to chyba również dla Ciebie nieuświadomiona konieczność.
  Przykrywanie „stereotypów” specyficznie (nie)rozumianym PR to z pewnością nie jest droga do zmiany paradygmatu fundującego stereotypy.
  Przykładem Twój wpis, który komentuję.
  Pozdrawiam.

 10. Szanowny Gospodarzu nie ma Pan szans na przebicie się do opinii publicznej. Na Pański jeden wpis, cała zgraja dyzurnych opluwaczy i ich klakierów uruchamia propagandową machinę
  Poniżej wkleiłem plwociny tylko jednrgo z nich, „redaktorzyny” Artura Radwana z gadzinówki Gazeta Prawna który wzorem niejakiego Goebbelsa pluje jadem średnio raz na tydzień w swej gadzinówce
  to coś poniżej to tytuły jego dokonań. A przecież w odwodzie są niejaki Grabek z „Rzepy”
  i wszystkowiedzące D.Wielowiejska i A. (przepraszam – cytuje) Pezda, które ochoczo plują w GW
  Rosną wydatki gmin na czternastki nauczycieli
  Znów setki milionów złotych na czternastki dla nauczycieli
  Nauczyciele znów wybronili przywileje
  Krótsze urlopy: Nauczyciele chcą protestować w obronie przywilejów
  Gminny garnuszek także dla nauczyciela. Ile wynoszą opłaty za obiad w szkolnej stołówce?
  Nauczyciele dostają nagrody. Nawet 9 tys. złotych
  Nauczyciele: podwyżek brak, przywileje zostają
  Nauczyciele zyskają dwa miesiące wakacji po urlopie rodzicielskim. Wrócą do pracy po 14 miesiącach wolnego
  Likwidacja nauczycielskich przywilejów to kwestia czasu
  Gminy przegrały, trybunał obronił czternastki nauczycieli
  Nauczyciele nie są przepracowani. Nie mają podstaw do żądania rekompensat
  Nauczyciele marnują czas lekcyjny na poprawianie uczniom ocen
  Nauczyciel pracuje, nawet gdy czyta w domu książkę
  Kolejni nauczyciele i urzędnicy zyskają prawo do trzynastej pensji
  Gminy chcą wyższego pensum, nauczyciele kolejnych przywilejów
  Czternastki nauczycieli w rękach sędziów Trybunału Konstytucyjnego
  Nauczyciele bronią monopolu gminnych szkół
  Urzędnicy i nauczyciele bez skrupułów chodzą na zwolnienia. Przecież ZUS zapłaci
  Trzynasta pensja to relikt, który trzeba zlikwidować
  Czternastka dla nauczycieli dobija gminy
  Czy nauczyciel może dorabiać poza szkołą

 11. @olo i Gospodarz
  Wielkie dzięki Olo .Odczuwam na własnej skórze i portfelu całą tą nagonkę na Nauczycieli.
  Do Gospodarza.
  Osobnicy o nieustalonej płci i poglądach małego dyzia z zaburzeniami osobowości nie powinni być przez Gospodarza tolerowani, ponieważ nie wnosząc nic do dyskusji szkodzą takiemu znakomitemu blogowi. A nawet mogą spowodować jego ignorowanie przez środowisko nauczycielskie!

 12. Nauczycielu,
  dziękuję za sugestię. Nie chcę wprowadzać cenzury, będę się przyglądał wpisom z pewną dozą tolerancji, ale nie do przesady.
  Pozdrawiam
  Gospodarz

 13. @ Belfer i Nauczyciel 1 lutego o godz. 19:55

  proszę nie cenzorować,
  większość w Polityce chętnie to robi, a przecież , wystarczy robić to co sugerował KTT i nie czytać wpisy, autorów, których się nie lubi

  Krotko, to dobry premie Tusk jest odpowiedzialny za bezkarność w przestępstwie kryminalnym (uzyskiwanie nie należnych dochodów) i jego Prok. Generalny powinien tym się zająć. Ale Gowin to człowiek Ziobry, który pozwala by Kristian Broll był bezkarnie przetrzymywany w psychiatryczny szpitalu w Rybniku od 2006 r, dzięki bezkarnym lekarzom, prokuratorom i sędziom.
  A pan, Belfrze, sądzi, ze was nauczycieli, III RP nie będzie okradać ?

  Od 25 lat jak Styropian i Episkopat dorwali sie do władzy, niepłacenie pensji nie jest przestępstwem. Nie należy tez oczekiwać by abp. Michalik, czy prof. Oko, dyr. Rydzyk itp zajęli się tym problemem. Ale Tusk ma kasę i dla nich i na utrzymanie PIP

 14. Gospodarzu.
  W jaki sposób pensje nauczycielskie są zaniżane przez samorządy? Bo to brzmi jak nagonka na samorządy. A czy rzeczywiście są zaniżane? A może średnia do której samorząd ma wyrównać jest zawyżona? Kiedy samorząd wie, ile należy wyrównać? Czy sposób wynagradzania nie jest zbyt skomplikowany i rodzi niepotrzebne emocje?

 15. Oj, chyba Pan, Panie Dariuszu otrzymał z anonimowego, samozwańczego pokoju gogicznego odciętą głowę konia 😉
  Proszę się nie dać wystraszyć napomnieniem omerty, przecież gościnności atmosfera strachu nie służy?
  Jest dość obywateli tego kraju zainteresowanych edukacją, aby blog nie musiał tchnąć sabatem sitwy.
  Serdecznie pozdrawiam i trzymam za Pana kciuki.

 16. Gospodarzu
  Chyba będę musiał sobie sam odpowiedzieć na pytania.

  Oczywistym jest, że nikt nikomu nie zaniża pensji a pieniędzy na nią nie chowa na wysoko oprocentowanych kontach w bankach.
  Średnia zarobków jest narzucona z góry przez ustawodawce i możliwa do policzenia przez samorządy dopiero wtedy, gdy zostanie zakończony dany rok – tak są skonstruowane przepisy.

  Sposób wynagradzania nauczycieli jest zbyt skomplikowany – jest „naście” dodatków do pensji. Do tego te wyrównania. Co one faktycznie oznaczają? Że nauczyciel pracujący tylko goły etat zarobi podobnie jak ten, co miał średnio 2 godziny nadgodzin… Więc co jest tutaj promowane? Co tutaj jest rekompensowane? Chyba tylko to, że jak ktoś nie pracuje też dostanie pieniądze? Motywujące? Chyba nie…

 17. Plb,
  dlaczego w takim razie nie wszystkie samorządy muszą wypłacać nauczycielom dodatki wyrównujące? Dlaczego w niektórych gminach nauczyciele więcej zarabiają? Odpowiem sam na te pytania. W Łodzi są tak niskie dodatki motywacyjne, wręcz na paczkę cukierków i nic więcej, że zarobki nauczycieli nie osiągają wymaganego minimum. Po co płacić dodatki wyrównujące? Czy nie lepiej byłoby przyznać wyższe dodatki motywacyjne?
  Pozdrawiam
  Gospodarz

 18. @ Dariusz Chętkowski, 4 lutego o godz. 16:55

  Szkoda że nie przeczytał Pan albo nie zrozumiał, co plb napisał. Jeśli motywujące ma być dla Pana to, że wszędzie i wszyscy nauczyciele zarabiają tyle samo, to dokładnie tak skonstruował rząd płace.
  Tyle, że Pan chciałby z góry i od razu i bez względu na wkład – tyle samo?
  Takie niezrozumienie pojęć motywacji czy sprawiedliwości jest zdumiewające u nauczyciela w kraju europejskim, roku 2014.

 19. Już wiem co oznacza nick plb ….. PoLactwo Buractwo

 20. Gospodarzu
  Ja odpowiem tak. Gdyby każdy nauczyciel miał 5 nadgodzin, żaden z nich nie miałby wypłacanego wyrównania – bo osiągałby ustawową średnią (biorąc pod uwagę łącznie wszystkich nauczycieli w regionie).
  Ale co stałoby się z nauczycielami, dla których zabrakło by pracy?

  Samorząd w takim wypadku ma możliwość albo rozpisanie nadgodzin i zwolnienie części nauczycieli (likwidacja szkół) albo ma możliwość wypłacać niższe wynagrodzenia … tylko po to, aby jak najmniej nauczycieli musiało stracić pracę (niż demograficzny). Dlaczego nie ma pieniędzy na dodatki motywacyjne – proszę sobie już wydedukować 🙂

 21. @Plb na DGP zrobiło się za ciasno?

  „Co one faktycznie oznaczają? Że nauczyciel pracujący tylko goły etat zarobi podobnie jak ten, co miał średnio 2 godziny nadgodzin?”

  mylisz się, nie pierwszy raz zresztą.
  w tym przypadku obaj otrzymają wyrównanie w tej samej wysokości, bo jest ono liczone dla całej grupy awansu zawodowego

  i nie każda grupa otrzyma to wyrównanie, na konto nauczycieli kontraktowych nie wpłynęła ani zlotówka

css.php