Zdolni piętnastoletni

Polscy 15-letni uczniowie odnieśli sukces w międzynarodowych badaniach PISA. Już w roku 2009 wynik był dużo wyższy od przeciętnej w krajach OECD, a obecnie jest jeszcze lepiej. Po raz drugi młodzi Polacy udowodnili, że są najlepiej wykształconą częścią społeczeństwa (info tutaj).

Sukces ma wielu ojców, dlatego dzisiaj powód do dumy mają zarówno sami badani, jak i ich rodzice. Jest to także święto polskiej szkoły i polskiego nauczyciela. Za sukces odpowiada także system egzaminów zewnętrznych oraz reforma edukacji. Badania dowodzą, że młodzi Polacy otrzymują coraz lepsze wykształcenie.

Dlaczego w takim razie tych umiejętności nie widać i nie czuć? Przecież na młodzież wszyscy narzekają, a jej wiedzę i umiejętności mają za nic. Być może ci, którzy krytykują, nie mają nosa. Może stracili węch i wyczucie, jakie umiejętności są ważne. Kiedy patrzę na swoich uczniów, a mam na myśli wszystkie klasy, to czasem jestem przerażony ich postawą, ignorancją, sposobem bycia. Na usta cisną mi się mocne słowa i czasem je wypowiadam. Tak jest najprościej – krytykować i okazywać swą wyższość.

Kolejny sukces 15-latków w badaniach PISA każe inaczej na nich patrzeć. Może patrzymy, a nie widzimy, może słuchamy, a nie słyszymy, może wpadliśmy w wir narzekania i zrzędzenia, że już niczego nie rozumiemy. 15-latkom należą się gratulacje i wielkie brawa. Obyśmy w liceum i na studiach nie zmarnowali tych talentów.