Dlaczego 14 października?

Dlaczego obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? W radiowej Trójce podano, że to z powodu decyzji władz PRL, które w roku 1982 zastąpiły Dzień Nauczyciela nowym świętem. Można więc powiedzieć, że to komunistyczne święto. Ale dlaczego 14 października?

Myślę, że 99 proc. Polaków nie wie (bez zaglądania do Wikipedii). I co z tego? A kto wie, dlaczego 1 listopada jest Wszystkich Świętych? A dlaczego 25 grudnia jest Boże Narodzenie? Konia z rzędem temu, kto wyjaśni, dlaczego 3 maja jest święto? O takie rzeczy lepiej nie pytać.

Zaprowadziłem uczniów do muzeum, aby zobaczyli konia z rzędem. Niestety, był rząd, ale bez konia. To samo można powiedzieć o Dniu Edukacji Narodowej. Dzień Narodowy jest, ale bez edukacji. Wszyscy bowiem mają 14 października wolne od zdobywania i przekazywania wiedzy. Ja także niczego dziś nie wyjaśnię. Nauczyciele nie nauczają, uczniowie się nie uczą, wykładowcy nie wykładają, a studenci nie studiują. Rząd i edukacja nadają się idealnie do muzeum, a koń i naród muszą chodzić goło. Tylko dlaczego 14 października? Wiosną byłoby cieplej.