Sztuczki chroniące przed problemami

Ostatnie dni przed zakończeniem roku szkolnego to nauka sztuczek chroniących przed problemami, jakie czyhają na młodzież w miesiącach letnich. Nie wolno wypuścić dzieci na wakacje bez stosownego przeszkolenia. Tematy muszą zostać wpisane do dziennika, aby był dowód, że nauczyciele wywiązali się z zadania.

W mojej szkole postawiliśmy na dopalacze oraz sekty. Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych. Prowadzili je zewnętrzni edukatorzy, znawcy tematu. Nie przeczę, że sekty i dopalacze to poważne zagrożenie, jednak chyba moda na te sprawy trochę przygasła. A co z tradycyjnymi zagrożeniami, czyli seksem bez zabezpieczeń, piciem alkoholu bez umiaru, prowadzeniem samochodu po pijanemu czy kąpielami w miejscach zabronionych? W tych sprawach do rozumu uczniom muszą przemówić wychowawcy oraz rodzice.

Ciekawe, jakie programy profilaktyczne organizują nauczyciele w innych placówkach. Pod tym względem panuje chyba całkowita dowolność. Co szkoła, to inna wizja zagrożeń. Co innego jednak lęki dorosłych, a co innego pragnienia młodzieży. Dopiero po wakacjach dowiemy się, co kręciło uczniów najbardziej i co okazało się najgorsze w skutkach.