Belfer do zbadania

Nauczycieli wciąż badają. Najnowsze badanie nazywa się TALIS i ma charakter międzynarodowy. Polska znalazła się w gronie 34 państw, których pedagodzy zostaną poddani ocenie, w jakich warunkach pracują, jak uczą, jak się doskonalą itd. (zob. info)

Zaczyna się nowe sprawdzanie, a przecież wiele innych jest w toku. Czekamy m. in. na ogłoszenie wyników badania czasu pracy nauczycieli. Sam jestem bardzo ciekawy, ile pracuję. Czekam też z niecierpliwością na wyniki badań prowadzonych przez studentów, którzy na nauczycielach postanowili zrobić licencjat, magisterium albo nawet doktorat. Z tego powodu ja i moi koledzy co roku wypisujemy masę ankiet. Nie wiem, czy jest jakiś inny zawód w Polsce, który podlega równie częstym badaniom jak nauczyciele. Moim zdaniem, pod tym względem nikt nam do pięt nie dorasta.

Kilka lat temu nauczycieli przebadał Instytut Pracy w Łodzi. Wyszło wtedy, że jesteśmy wypaleni i bijemy dzieci. Tamte badania musiały się zdezaktualizować, gdyż wczoraj uczestniczyłem w przepytywance na podobny temat. Zostałem poproszony o wyjaśnienie, co robię, gdy uczniowie mnie nie słuchają. Odpowiedziałem żartem, że stosuję kary cielesne. Trudno odpowiadać inaczej, gdy człowiek nie wie, po co badają i do czego posłużą wyniki. Jak na razie z tych wszystkich badań nigdy nie było nic dobrego ani dla uczniów, ani dla nas. Mam wrażenie, że bada się, aby badać, a ty, nauczycielu, choćbyś zdychał w robocie, to pies z kulawą nogą ci nie pomoże.