Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

20.12.2012
czwartek

Święta w szkole

20 grudnia 2012, czwartek,

Od kilku dni w szkole tak często słychać kolędy, że nawet naszym księżom obrzydło. Wczoraj ze świąt uczniowie już sobie jaja robili, więc trzeba było ich strofować. Wszyscy pamiętamy, iż święta idą, ale co one oznaczają, to już nam wyleciało z głowy. Zrobiło się tak imprezowo, jakby to było nie Boże Narodzenie, ale osiemnastka Jezusa.

Umówiliśmy się, że w przyszłym roku śpiewanie kolęd trzeba połączyć z edukowaniem, kto jest twórcą danej pieśni, kiedy ona powstała, jakie ideały wyraża itd. Młodzież może sobie śpiewać, o ile będzie chciała się uczyć. Samo zdzieranie gardeł i rytmiczne podrygiwanie już nie przejdą.

Gdy tak patrzyłem na drwiny ze świąt i wygłupy przy kolędach, przypomniały mi się czasy PRL. Otóż wtedy w szkole też czciliśmy, ale całkiem inne święta. I gdy było tego za dużo, zaczynaliśmy robić sobie jaja. Dawniej były to żarty z rocznicy rewolucji październikowej czy 1 Maja, a teraz z Bożego Narodzenia. W sumie nic się nie zmieniło – jest śmiesznie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 15

Dodaj komentarz »
 1. Tytułem porównania kłopotów, jakie miewają inni.

 2. @ w czym problem, odpuść trochę! Święta idą, trzeba być miłosiernym.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Oto realne zarobki nauczyciela i lekarza
  http://metromsn.gazeta.pl/Portfel/1,126512,13087294,Ile_czasu_zarabiamy_na_swieta__Profesor_medycyny_6.html
  Fakt mozna bylo zostac lekarzem i zylowac na ludziach, albo robic to co sie lubi, i nie miec mozliwosci swoim dzieciom kupna drozszego prezentu pod choinke. Jedni i drudzy maja wyzsze wyksztalcenie, odpowiedzialnosc za zycie ludzkie, ale ogromna roznice w zarobkach.

 5. U nas święta lekceważą sami księża- katecheci (w liczbie 4, a geograf jest 1).
  Podczas spotkania opłatkowego jeden z nich przerwał nam śpiewanie jednej jedynej kolędy już po I zwrotce, a potem czytał fragment Biblii skserowany na kartce.

 6. Dlaczego pan i inni nauczyciele macie pilnować by młodzież nie robiła sobie jaj z businessu watykańskiego ?
  Roczne utrzymanie urzędników watykańskich w polskich szkołach kosztuje 1.2 mld rocznie.
  Czyli za cztery lata religii na plebaniach mielibyśmy pieniądze na wyremontowanie wszystkich torów w Polsce.
  A nauczyciele nie musieliby służyć księżą i katechetom i na pewno mieli by większy szacunek u młodzieży

 7. Emilio, przecież to są fachowcy, oni wiedzą: kiedy, co i jak, i wobec kogo. Opisywana przez Ciebie sytuacja to wigilia dla nauczycieli. a więc, można ich lekceważyć, czytając z kartki i przerywając im spiew kolędy. Ten, co przerwał wam śpiewanie i wyjął kartkę, oby nie z kieszeni, był wśró nich z pewnością najważniejszy. A że proporcja 4:1, to nic. będzie jeszcze większa jej rozpiętość. W końcu Polska nie jest wielką krainą, a z kół zbliżonych do Episkopatu wiadomo o szykującej się matury z religii.
  Ma rację Gospodarz w ostatnim akapicie. Za komuny był przesyt propagandy. Obecnie jest zalew ckliwości związanej ze świętami. Odpowiedzmu sobie sami. Kiedy w naszych szkołach wstawiano choinki. Czyż nie o wiele za wcześnie, np. w połowie tego miesiąca?

 8. Oczywiście, o szykującej się maturze za religii

 9. Wszystkim świętującym nieustannie na podatkowym uwłaszczeniu, ponadprogramowego i wyższego wzmożenia dobrego samopoczucia we święta życzę, w formie spama.
  Niechże i te chwile niebiańskich chórów belferskich wznoszone ku samouwielbieniu ponad nędzę maluczkich,
  zabrzmią na chwilę unisono ze Spamem Życzeniowym, co „z edukowaniem, kto jest twórcą tej pieśni, kiedy ona powstała, jakie ideały wyraża” – pospiesza.
  Miast tych złowieszczych kolęd, co uczniowskimi jajami w uszach belferskich dźwięczą, pewnie w kościele z wielkiej nocy.
  🙂

 10. Ludzie kto tu z kogo robi wariata! To juz lepiej czytac bajki braci Grüm!

 11. Ja już miałem dość pracy w szkole. Postanowiłem zakończyć „akcentem”, protesując przeciw organizowaniu przez dyrektora OBOWIĄZKOWEJ wigilii. Wyszło za „porozumieniem stron”. Powiedziałem dyrektorowi, ze mogę w tym czasie siedzieć w pokoju nauczycielskim i poprawiać prace klasowe, ale już nigdy nie będę udzestniczył w wigilii nauczycielskiej. Powiedziałem mu, że jestem tak naprawdę muzułmaninem (co jest nieprawdą), „ale sie tym kryłem”. Faktem jest, że mnie po prostu religijny temat w ogóle nie interesuje. Z kosciołem od lat nie mam do czynienia. Uważałm, że to co się dzieje obecnie w szkołach woła o „pomstwę do nieba”. Szkoła nie moze być miejscem aktywności kościoła. Żeby zmuszać nauczycieli do brania udziału w wigilii ?!

 12. Pan wcale nie musi, Panie Psorze, poronywac Swiat Bozego Narodzenia z Pierwszym Maja czy innymi swietami panstwowymi w PRL. Robiac jaja z zadecia mlodziez okazuje jednie, ze jest zrdowa psychicznie, co jest dziwne i optymistyczne, zazywszy….
  Nie mowi Pan serio, ze bedzie przerabial w przyszlym roku koledy pod katem historyczno-literackim? 😆 Pan chce tylko postraszyc swych uczniow, co?
  Mam nadzieje, ze Pan tez robi jaja.

 13. Proponuje nie robic sobie jaj z koledami. Wladza tego nie lubi. Znaczy, jak sie z niej robi jaja. Jawne lub utajone.

  Znajomy ktory pracowal w Moskwie w pewnym naukowym instytucie (Polak jak najbardziej), mial takie hobby ze gromadzil Leniny gipsowe. Jak ich mial ponad tysiac, zostal aresztowany ze „robienie sobie jaj z wladzy”. I wydalony do Polski. Leniny pzrepadly.

  Poniewaz partia Ziobry domaga sie aby postawic pod sad politykow zartujacych sobie z Obrazu Czestochowskiego, grozba skutkow karnych za nadmiernie gorliwe spiewanie koled nie wydaje sie nieprawdopodobna. Nigdy nie wiadomo czy nadmiar gorliwosci to nei robienie sobie jaj. Patrz film „Zezowate Szczescie”

 14. A w powiecie pruszkowskim nauczyciele siedzą w pustej szkole, także w Wigilię i Sylwestra, bo tak sobie zażyczyło starostwo, informując o tym na tydzień przed Świętami. Czekamy, co dalej…
  Póki co, wszystkiego najlepszego Gospodarzowi i Korespondentom!

 15. To ze strony powiatu pruszkowskigo: „Zgodnie z Zarządzeniem nr 5/2012 Starosty Pruszkowskiego z dnia 20.02.2012 r.,
  24 grudnia 2012 roku jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.”

css.php