Zawody niezawodne

Jutro zaczyna się w Weimarze konferencja poświęcona doradztwu zawodowemu i edukacyjnemu (zob. info). Wypowiadać się będą specjaliści z Austrii, Niemiec i Polski. Przeczytałem w programie konferencji, że nasz kraj będzie reprezentować Dorota Obidniak z ZNP oraz nieokreślone indywidua z MEN (zapowiedziane jako NN, czyli nazwisko nieznane albo „no name”).

Program konferencji wiele mówi o tym, co się dzieje teraz w MEN. Albo nie ma tam żadnych fachowców od doradztwa zawodowego, albo też wszyscy zajęci są pakowaniem manatków. Katarzyna Hall jeszcze jest ministrem, ale jej podwładni chyba już nie pracują. Praca w tym ministerstwie musiała stanąć, skoro do dnia dzisiejszego nie wiadomo, kto pojedzie do Weimaru opowiedzieć o sukcesach rządu w doradzaniu społeczeństwu, jakie zawody są na polskim rynku niezawodne.

Jeśli ktokolwiek gromadzi na ten temat wiedzę i ma coś sensownego do powiedzenia, to tylko związki zawodowe. Nie dziwi zatem jasna i wyraźna obecność ZNP na tej konferencji. Z niecierpliwością czekam na materiały pokonferencyjne. Jeśli chodzi o obecność przedstawiciela MEN, to mam nadzieję, że się mylę i że ktoś ze znanym nazwiskiem tam pojedzie i opowie o swojej dobrej robocie. Opowie o tym, co rząd robi, aby zatrzymać lub ograniczyć kształcenie w zawodach, na które nie ma żadnego zapotrzebowania na rynku pracy.