Politycy, cytujcie literaturę

Bardzo dobrze omawiało mi się dzisiaj w szkole poezję Zbigniewa Herberta. Młodzież już wiedziała, że Jarosław Kaczyński cytował poetę (zob. tekst), a wdowa po Herbercie protestowała (zob. info). Nic tak nie pomaga literaturze, jak afera (zobacz). Od razu lepiej nam wchodziły wiersze do głów, gdy było wiadomo, że wywołały burzę w świecie polityki. Lepszej reklamy nie można było sobie wymarzyć. Później do chóru dołączył Wałęsa – po prostu palce lizać (zob. materiał). Posłanka PiS cytowała Miłosza (zobacz). Dalej, dalej, dalej…

Wszyscy politycy powinni wchodzić ze swoimi butami do literatury. Przez lata w szkole źle się omawiało np. Gombrowicza. Młodzież nie rozumiała groteski. Jednak dzięki Giertychowi jest już lepiej. Zapewne działania tego polityka nie na długo pomogą pisarzowi, ale parę lat zainteresowania Gombrowiczem Giertych załatwił. Szkoda, że nie przyczepił się do Norwida albo Staffa.

Jaka będzie przyszłość literatury, zależy od polityków. Okazuje się, że sama twórczość nie wystarczy, aby się nią interesować. Potrzebne są jeszcze ręce polityków. Cała nadzieja w nich. Dlatego z pełną świadomością proszę: „Cytujcie, politycy, literaturę. Jeśli nie wiecie, co, podrzucę listę dzieł”.