Nic nie jest przesądzone

Co może otrzymać dobry nauczyciel za zaangażowanie i wysokie wyniki nauczania? Nie może liczyć na wyższą pensję, gdyż została ona ustalona odgórnie i jest jednakowa dla wszystkich. Czy ktoś pracuje w najlepszym liceum, czy w najgorszym, zarabia tyle samo. Jedyną gratyfikacją za wyróżniającą się pracę są uczniowie i pewność, że ich nie zabraknie. To od wielu lat motywowało nauczycieli: pracujemy lepiej, aby mieć dobrych uczniów oraz aby w ogóle mieć kogo uczyć.

W ostatnich dniach łódzcy politycy zniszczyli jedyny już system motywowania nauczycieli. Zadecydowali, że to nie uczniowie będą wybierać, gdzie chcą się uczyć, lecz władze miasta. Politycy wzięli się za renomowane szkoły i tej urwali klasę, tamtej dwie, a jeszcze innej kazali w ogóle wygasić liceum. Nie brali przy tym pod uwagę, ilu uczniów chce się uczyć w danej szkole. Postąpili tylko i wyłącznie wg własnego widzimisię.

„Nic nie jest jeszcze przesądzone” – powiedział Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację (zob. tekst). Chodzi o liczbę klas pierwszych, które mogą otworzyć renomowane łódzkie szkoły w przyszłym roku szkolnym. „Nic nie jest przesądzone”, ale wszystko w rękach polityków, a nie nauczycieli i uczniów. „Nic nie jest przesądzone”, ale swoim zachowaniem politycy pokazali, że mają głęboko gdzieś decyzje młodych ludzi.

Politycy pokazali, kto tu rządzi. Pewnie postawią na swoim i stanie się to, co ustalili w swoich gabinetach: miejsca w liceach będą reglamentowane wg – powtarzam – widzimisię polityków. „Nic nie jest przesądzone”, ale starać się o renomę nie warto. Nie warto być dobrym nauczycielem, bo z tego nic nie ma, tylko kłopoty i upokorzenia. I tak o wszystkim decydują politycy – współczesne cyklopy, te potwory samouwielbienia, ignorancji i podłości. Te monstra z jednym okiem pośrodku będą przesądzać o edukacji. Jeszcze nie przesądziły, ale w swej nikczemności już się szykują do wydania wyroku. Nauczyciele i uczniowie czekają, a cyklopy debatują, komu pożreć nogę, komu serce, a kogo zjeść w całości.