Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

27.07.2010
wtorek

Organizacja nowego roku szkolnego

27 lipca 2010, wtorek,

MEN opublikował organizację roku szkolnego 2010/2011, ale trudno przeczytać ten dokument ze zrozumieniem i spokojem (zob. tekst). Najważniejsze terminy to początek oraz koniec nauki. Jeśli chodzi o rozpoczęcie roku, to wszystko się zgadza –  jest to 1 września. Gorzej z końcem – wg MEN przypada on na 31 sierpnia. Czy wakacji w 2011 roku nie będzie? Dokument niby jest, ale tak jakby go nie było. Nadal bowiem trzeba zgadywać, kiedy rozpoczną się wakacje.

Razi mnie też terminologia. Otóż nie mogę pogodzić się z tym, że w dokumencie mowa jest o egzaminie dojrzałości (termin został wyznaczony – zob. p. 10) oraz o egzaminie maturalnym (termin nie został wyznaczony – zob. p. 11 – czekamy na decyzję dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Skoro tak, to do dokumentu powinien zostać dołączony słownik pojęć, bo normalny człowiek nie widzi różnicy między maturą a egzaminem dojrzałości. Ja rozumiem, że egzamin dojrzałości to stara matura, a egzamin maturalny to nowa matura, ale czy mam rację? Czy istnieje jeszcze stara matura? Może chodzi o coś zupełnie innego.

Nie mogę też pojąć, dlaczego MEN nie wymusił na CKE, aby już podała terminy matur. Przecież MEN stanowi instytucję nadrzędną w stosunku do CKE. Jak to się więc dzieje, że MEN może już publikować kalendarz roku szkolnego 2010/2011, a CKE nie może? A może zawiodła wymiana informacji albo też urzędnikom MEN nie chciało się zadzwonić do CKE i zapytać? Czekam na szybkie poprawienie kalendarza, bo w takiej wersji ośmiesza on tylko instytucję, która go stworzyła.

Z MEN-owskiego pisemka bije lekceważenie ludzi, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Przecież każdy chciałby zaplanować sobie dni, kiedy szkoła nie będzie prowadziła nauki, więc rodzina będzie musiała zająć się dziećmi. Dobrze, że przynajmniej zostały podane terminy ferii zimowych.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. ależ Panie Darku. rok szkolny ZAWSZE kończy się 31 sierpnia, a wakacje są jego integralną częścią 🙂 co do terminu początku wakacji – faktycznie skucha

  a terminy matur są przecie 🙂

 2. Chyba jako egzamin dojrzałości uznali to, co potrzeba żeby dostać w ogóle status „zdane”, a jako egzamin maturalny resztę przedmiotów + ustne, chociaż lista przedmiotów w dojrzałości się nie zgadza 😐 O czymś nie wiemy? xD

 3. Od kiedy nazwy województw piszemy z dużej litery? Coś uległo zmianie,nie mam pojęcia? Może Pan Darek jako polonista wyjaśni mi ten problem?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Niestety takich dokumentów pojawia się coraz więcej 🙁
  Z rozporządzenia (2007)
  „Egzamin dojrzałości przeprowadza się do sesji zimowej w roku szkolnym 2008/2009 włącznie dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich dla dorosłych ?
  Absolwenci o których mowa ?mogą przystąpić do egzaminu dojrzałości w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu 2 lat od odpowiednio sesji wiosennej lub zimowej ?.”

 6. Kalendarz roku szkolnego, który Gospodarz był łaskaw przytoczyć, powstał na mocy Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2002 r. Nr 46, poz. 432) – obowiązujący ujednolicony tekst rozporządzenia.
  Tam wyraźnie jest napisane kiedy kończą się zajęcia dydaktyczne 🙂 .Gdyby rok szkolny rozpoczynający się 1 września nie kończył się 31 sierpnia, to:
  -wynagrodzenie Gospodarza za część czerwca, lipiec i sierpień powinno wynosić 0,00 zł,
  -rok liczył by niecałe 10 miesięcy, a nie 12 🙂

 7. W Belgii są ferie jesienne 1-tygodniowe w okolicy 1 listopada, ferie z okazji Bożego Narodzenia, ferie zimowe 1-tygodniowe w połowie lutego i ferie Wielkanocne. Ferie dotyczą zarówno przedszkoli jak i szkół.

 8. Jest jeszcze śmieszniej. Nie wiadomo, kiedy wypada zakończenie roku szkolnego (i początek wakacji – że dodam na wszelki wypadek). Wg przepisów – w pierwszy piątek po 18 czerwca. Czyli niby 24 czerwca 2011. Ale 23 czerwca jest Boże Ciało a piątek po tym swięcie wg innego rozporządzenia MEN jest wolny. Więc kiedy? We środę 22 czerwca? Czy w piątek 1 lipca, bo to pierwszy roboczy piątek po 18 czerwca? Tego przytaczane przez Gospodarza rozporządzenie też nie precyzuje :))

css.php