Egzaminatorzy już wiedzą

Poloniści w ten weekend zaczęli sprawdzać prace maturalne. Oni już znają klucz odpowiedzi. Oni wiedzą, jak uczniowie poradzili sobie z testem. Niestety, uczniowie na wyniki poczekają jeszcze ruski miesiąc. CKE się nie spieszy, urzędnicy mają czas.

Każdy egzaminator został zaprzysiężony, że nie zdradzi klucza. W zeszłym roku nikt konkretny nie zdradził. Przysięga zobowiązuje. Ktoś anonimowy jednak umieścił na pulpicie komputera w pokoju nauczycielskim, chyba dzień czy dwa po egzaminie z polskiego, zdjęcie odpowiedzi. Kto chciał, oglądał, mimo że upubliczniać jeszcze nie było wolno. Podejrzenie padło na mnie, ale to nie mogłem być ja, gdyż nie sprawdzałem prac, więc nie miałem dostępu do danych. W tym roku nawet się nie interesuję, jaki jest klucz, do komputera w miejscu pracy nie siadam, chcę bowiem oddalić od siebie wszelkie podejrzenia. Klucz na pewno już krąży, ale nie mam z tym nic wspólnego. W zeszłym roku kilka osób przysłało mi nawet rozwiązania na mój prywatny adres mailowy, mimo że nie prosiłem, dlatego w tym roku nie otwieram poczty, aby nie wystawiać się na pokusę. Jeśli tajne i poufne, to nie zdradzajmy.

Tak w ogóle to w żaden sposób nie mogę pojąć, dlaczego klucz nie jest oficjalnie publikowany następnego dnia po maturze. Dlaczego CKE tak go chroni? Dlaczego nie ujawnia? Zresztą wszystko, co robią egzaminatorzy, jest tajne. Co tu jest do ukrycia?

Oczywiście, żadnej tajności nie ma, bo ciocia cioci przekazuje, kolega koledze donosi, klucze krążą natychmiast po egzaminie z danego przedmiotu. Dziennikarze mają je w swoich rękach, pokazują polonistom i pytają o zdanie, ale najbardziej zainteresowane osoby, czyli maturzyści, wiedzieć nie mogą. Chyba że pokątnie. Zapraszam do szkolnych komputerów. Może już ktoś wrzucił na pulpit, co trzeba.