Kiedy świętować Dzień Nauczyciela?

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego przeniósł Dzień Edukacji Narodowej na piątek, czyli z 14 października na 16. Na uczelni wtedy będzie dzień rektorski. Różnica niby niewielka, ale znamienna. Wolne w piątek to nie to samo, co wolne w środę. Co można zrobić z wolnym dniem w środku tygodnia?

Księża będą rozdawać alkomaty w ramach kampanii przeciwdziałania jeździe po pijanemu. Dzięki temu niezbędnikowi wierni dnia wczorajszego mogą sprawdzić, ile mają w czubie, gdy wydaje im się, że nic nie mają. Akcja godna pochwały. Mam nadzieję, że jak księża się rozkręcą, to będą rozdawać nie tylko alkomaty, ale wszystko, co wiernemu potrzebne do życia, użycia i pożycia.

Nie zaszkodziłoby, gdyby szkolni kapelani dali dzisiaj nauczycielom po alkomacie. Niejeden belfer przecież może źle ocenić swój stan w czwartkowy ranek, gdy po święcie będzie wybierał się do pracy. Oczywiście alkomat to tylko pół sukcesu. Lepiej by było, gdyby minister edukacji przeniósł Dzień Nauczyciela na piątek. Niestety, co wolno rektorowi, to nie ministrowi. A zatem trzeba będzie świętować w środę i uważać, aby nie przeholować.

Większość uczniów złożyła mi życzenia już 13 października. Dzięki temu zagraniu nie muszą przychodzić do szkoły w nauczycielskie święto. Obawiam się, że sporo osób nie przyjdzie także w czwartek. Tak to jest, gdy Dzień Edukacji przypada w środku tygodnia.