Kiedy trzynastka?

Nie ma i nie będzie. Tak mówią pesymiści oraz ludzie, którzy źle życzą nauczycielom. Optymiści trzynastą pensję już wydali (przy pomocy karty kredytowej), ponieważ nawet im przez myśl nie przeszło, że mogłoby tych zarobków nie być. Głęboko wierzę, że trzynastka przyjdzie, ale studzę się słowami Demostenesa: „Najłatwiej oszukać samego siebie, ponieważ to, czego człowiek pragnie, zwykle uważa za prawdziwe”. Faktem jest, że nauczyciele usilnie pragną trzynastki i obecnie głównie o niej rozmawiają ze sobą. Czy z tego pragnienia wyniknie przelew na konto?

W zeszłym roku trzynastkę otrzymałem w połowie lutego, ale w tym roku będzie gorzej. Kwota już dawno wyliczona, zapotrzebowanie w wydziale edukacji zgłoszone, ale pieniędzy nie ma. Ustawowo mamy zagwarantowaną wypłatę do końca marca. Jednak to termin ostateczny, a nie jedyny z możliwych. Cóż stoi na przeszkodzie, aby wynagrodzenie otrzymać już?

A jeśli nawet w ostatnim dniu marca pieniądze nie wpłyną, czy będziemy wymagać od pracodawcy ustawowych odsetek za zwłokę? Nie chodzi mi o to, że jeden nauczyciel zgłosi się z takim żądaniem, lecz o wystąpienie wszystkich nauczycieli, wobec których pracodawca nie dotrzymał terminu.

Plotka głosi, że nie otrzymamy trzynastej pensji nawet w maju. Jacek Człapiński zapewnia, że na początku marca wszyscy łódzcy nauczyciele otrzymają to wynagrodzenie. Miejmy nadzieję, że dyrektor wydziału edukacji nie rzuca słów na wiatr.

Opóźnienie wypłaty trzynastki rodzi swoje skutki. W moim przypadku będzie miało wpływ na opłatę ubezpieczenia samochodowego. Od lat przeznaczam trzynastą pensję na opłatę ubezpieczenia OC i AC. Jeśli nie dostanę w terminie pieniędzy, poważnie rozważę sprzedaż samochodu. Będę dojeżdżał do pracy środkami komunikacji miejskiej. Ponieważ w Łodzi autobusy i tramwaje jeżdżą, jak chcą, będę się nagminnie spóźniał do pracy (niczym moi kochani uczniowie, szczególnie z klasy maturalnej). Trudno jednak będzie winić mnie za takie zachowanie. To wszystko z powodu braku trzynastki. A tak na marginesie (jeśli trzynastka wpłynie, ogłoszenie proszę uznać za nieaktualne), może ktoś chce kupić moją ładę kombi?