Wykształcenie dyrektora szkoły

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że dyrektorem szkoły zostaje osoba, która ani nie posiada wykształcenia pedagogicznego, ani też nigdy nie parała się nauczaniem. A taką zmianę chce wprowadzić MEN. Niech szkołami rządzi ktokolwiek, byle tylko zyskał aprobatę organu prowadzącego, czyli powiedzmy gminy. Jak dobrze pójdzie, dyrektorem może zostać pociotek wójta albo kuma żony sołtysa.

Już dawno mówiło się, że szkołami mogliby zarządzać menadżerowie. Jednak bądźmy realistami, przecież żaden menadżer nie przyjdzie pracować do szkoły za psie pieniądze. A pensja dyrektorska, mimo że większa od nauczycielskiej, jest skromniutka. Jak się który belfer dobrze postara, weźmie parę zastępstw i dorobi godziną korepetycji albo kursem w prywatnej placówce edukacyjnej, to weźmie do ręki więcej niż jego własny dyrektor. Naprawdę dyrektorzy szkół nie zarabiają aż tyle, żeby się ich stołkami interesowali menadżerowie chociażby średniego lotu. Pies z kulawą nogą nie zainteresuje się posadą dyrektora szkoły, bo to jest fucha wyłącznie dla nauczycieli.

Jeśli więc posada dyrektora ma być nie tylko dla nauczycieli, to ja się pytam, dla kogo jeszcze może to być atrakcyjne stanowisko? Na pewno nie dla menadżerów, na pewno nie dla prawników czy ekonomistów. Dzisiaj gospodarka wchłania wszystkich, tylko pedagodzy nie mają wzięcia. Dlatego uważam, że pewne stanowiska powinny być tylko dla ludzi z wykształceniem i praktyką pedagogiczną – a już koniecznie dyrektorem szkoły powinien być doświadczony nauczyciel.

Oczywiście sam kijem Wisły nie zawrócę, więc jeśli już dyrektorem szkoły może być każdy, to niech przynajmniej wymagane będzie wykształcenie wyższe. Inaczej naprawdę za dyrektorowanie wezmą się ci niewykształceni krewni bądź znajomi polityków, których wstyd posłać do gospodarki. Naprawdę nie pojmuję, dlaczego MEN zależy, aby dyrektorami szkół mogli być nienauczyciele. O co tu chodzi? Mam nadzieję, że to tylko wakacyjne straszenie nauczycieli przez urzędników, którym z powodu upałów poprzewracało się w głowach. Pijcie wodę kochani, to dobrze działa na umysł.