Szkoły ze szkła

Większość budynków szkolnych pochodzi z czasów, gdy nauczyciel był autorytetem. A i uczniowie byli wtedy mniej rozbrykani. Dzisiaj jednak należy budować tak, aby lekcje mogli prowadzić wszyscy nauczyciele, także ci, którym grozi realne niebezpieczeństwo ze strony uczniów (fizyczna przemoc, agresja słowna, utrudnianie prowadzenia lekcji). Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo nauczycieli, także uczniowie nie czują się bezpiecznie w większości szkół. Sądzę, że wiele problemów można by rozwiązać, modernizując budynki szkolne.

Postawiłem w mieszkaniu szklaną ścianę i tym samym pozbawiłem jeden pokój intymności. Zewsząd widać, co się w tym pokoju dzieje. Zastanawiam się, co by było, gdyby sale lekcyjne były oddzielone od korytarza nie grubym murem, jak to jest dzisiaj, lecz takimi właśnie szklanymi ściankami. Nie tylko klasa byłaby widziana przez osoby spacerujące po korytarzu, także osoby wędrujące korytarzem byłyby widziane przez nauczycieli uczących w salach (ile to osób wałęsa się bez celu po korytarzach w czasie lekcji). Na początku być może ludzie czuliby się nieswojo, wiedząc, że w każdej chwili ktoś może przechodzić korytarzem i patrzeć, co też dzieje się w salach lekcyjnych. Jednak po pewnym czasie wszyscy by się przyzwyczaili. A przecież szkoła jest miejscem publicznym, więc nie powinno być w niej nic do ukrycia.

Zdaję sobie sprawę, że budowa szklanych ścian pozbawi uczniów intymności (także podczas przerw wszyscy będą wszystkich widzieć). A przecież każdy człowiek potrzebuje miejsca, gdzie prawie nikt by na niego nie patrzył (np. nauczyciel na uczniów). Oczywiście w szkole jest możliwa tylko namiastka intymności, prawdziwy święty spokój można mieć tylko w swoim domowym pokoju. Taką namiastkę intymności daje w szkole kawiarenka, sklepik, radiowęzeł, sala internetowa, czytelnia. Można pomyśleć o stworzeniu jeszcze kilku takich miejsc. Jednak sale lekcyjne mogłyby mieć jedną ścianę szklaną – to rozwiązałoby wiele problemów. Warto, aby włodarze szkół, planując kapitalny remont placówki, przemyśleli pomysł ze szklanymi ścianami.