Żal każdej złotówki

Jestem gotów płacić abonament telewizyjny, mimo że telewizji publicznej nie oglądam. Tak samo nie widzę niczego złego w tym, gdy pieniądze na utrzymanie bibliotek pochodzą od osób, które książek nie wypożyczają. Mnóstwo ludzi ogląda telewizję i wypożycza książki w bibliotekach, więc warto płacić za ten społeczny luksus, nawet jeśli osobiście z niego nie korzystamy.

Martwi mnie, że planuje się zlikwidować abonament telewizyjno-radiowy w czasach, gdy Polacy zarabiają więcej. Abonament przetrwał lata kryzysu, Był w okresie największego bezrobocia i najniższych zarobków, a teraz, kiedy zarobki wzrastają, może zostać zniesiony. Nie ma żadnego innego powodu, tylko polityczny, bo przecież nie o ulgę finansową może chodzić. Jeśli chcemy znieść jakieś obciążenie, to znieśmy podatek Belki, a opłatę abonamentową zostawmy.

To prawda, że bardzo spadł poziom programów w telewizji publicznej. Nie oglądam jej, ponieważ nie da się jej oglądać. Ktoś może jednak powiedzieć, że spadła jakość nauczania, więc trzeba za karę pozbawić szkoły publiczne pieniędzy z budżetu, albo że w szpitalach są gorsze warunki opieki medycznej, więc nie ma sensu finansować szpitali z pieniędzy publicznych. Nie chodzi o to, aby pieniądze tym instytucjom odbierać, ale o to, aby nadzorować, czyje potrzeby są zaspokajane za nasze pieniądze.

Nie lubimy płacić. Ludziom żal każdej złotówki, o jaką się ich prosi. W szkole niewielu rodziców ma gest, mimo że wielu stać na dodatkowe wspieranie szkoły. Zwykle ubodzy rodzice płacą tyle, ile jest w zwyczaju płacić na tzw. komitet rodzicielski, a zamożni nie dają ani grosza. Nie dają, ponieważ uważają, że szkoła niczego wartościowego nie oferuje, więc niby za co mają płacić. Dla dzieci tych zamożnych rodziców rzeczywiście szkoła ma niewiele do zaoferowania, ale jest mnóstwo dzieci z innych rodzin, dla których oferta szkół publicznych jest niezwykle atrakcyjna. Tak samo jest z telewizją. W porównaniu z prawdziwym teatrem czy koncertem muzyki poważnej każda oferta telewizji wydaje się mdła. Jednak dla mnóstwa Polaków nawet ta oferta jest niezwykle atrakcyjna. I za to ukulturalnianie naszego narodu warto płacić abonament.