Zemsta czy kara

Niejeden uczeń stracił telefon komórkowy, ale rzadko który zdecydował się rozprawić z przestępcami w granicach prawa. Gdy większość młodzieży przeżywa stratę komórki po prostu rozpaczając lub planując zemstę, niektórzy młodzi ludzie wiedzą, że od tego jest policja w kraju, aby zgłaszać jej każdą kradzież i domagać się interwencji.

Jestem pełen podziwu dla jednego z moich uczniów, który natychmiast po przykrej przygodzie z łobuzami zgłosił się na policję, a nie pobiegł wypłakać się mamie czy tacie. Piszę o płaczu, w którym jest coś złego, jeśli to jedyna reakcja, na jaką potrafi się zdobyć człowiek. Płakać można dodatkowo, a przede wszystkim należy zgłaszać popełnienie przestępstwa.

Dziś chłopak chodzi na rozprawy sądowe, na których to próbuje się ustalić skalę winy bandziorów. Za rozbój grozi im kara od 2 do 10 lat, więc sąd ma nad czym się zastanawiać. Złapano – wielkie dzięki dla łódzkiej policji – trzech z czterech napastników. Przykre tylko, że od półtora roku siedzą w areszcie, czekając na wyrok.

Wiem, że większość poszkodowanych postępuje inaczej. Jeden z rodziców, gdy jego dziecku skradziono telefon i pieniądze oraz dano po pysku, poprosił o pomoc kolegę. Razem wytropili sprawców napadu, ustalili, gdzie mają melinę, i pewnego razu wpadli do niej tak zaskakując trzech młodych ludzi, że udało im się wszystkich bandziorów porządnie pobić. Niestety, bandziory też potrafią korzystać z pomocy policji, więc zgłosili pobicie organom ścigania. I teraz nie wiadomo, kto jest bandytą – rodzic z kolegą czy owi złodzieje komórki i portfela dzieciaka. W tym przypadku nie działa zasada, kto pierwszy, ten lepszy. Każdy napad jest przestępstwem. Choćby poszkodowany był diabłem wcielonym i stukrotnym recydywistą, podlega ochronie prawnej.

Jeden na dziesięć spośród tych, którym skradziono komórki, myśli o zgłaszaniu sprawy policji. Pozostałe dziewięć osób woli zemstę. Dzięki sprawnej interwencji łódzkiej policji mam nadzieję, że ta smutna statystyka zmieni się na lepsze.

Wszystkim ludziom dobrej woli życzę bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia.