Dzień Nauczyciela bez uczniów

Uczniowie pytają, czy muszą przyjść do szkoły 14 października – w Dniu Edukacji Narodowej. Odpowiadam, że nie muszą. Za to muszą przyjść do pracy nauczyciele. Nam nikt nie da dnia wolnego.

Dawniej w święto edukacji odbywały się lekcje, więc uczniowie przychodzili. Od paru lat 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Jedynym powodem, dla którego warto pojawić się w szkole, jest złożenie życzeń nauczycielom. Życzenia jednak można złożyć dzień wcześniej albo później. Tak czyni większość uczniów.

Głupio przyjść do pustego budynku i kisić się we własnym sosie, więc dyrekcja staje na głowie, aby chociaż część uczniów ściągnąć tego dnia do szkoły. W moim liceum organizujemy uroczystość ślubowania pierwszoklasistów. Najmłodsi uczniowie muszą więc przyjść, wysłuchać przemówienia dyrektora, bić brawo nauczycielom, którzy otrzymali nagrody, a potem ślubować rzetelne wypełnianie obowiązków ucznia. Niektórzy z tego powodu są bardzo niezadowoleni. Nie martwcie się. Jak dobrze pójdzie, będzie to ostatni Dzień Nauczyciela, w którym musicie być w szkole.