Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

25.11.2013
poniedziałek

Polonez bez próby

25 listopada 2013, poniedziałek,

Maturzyści wręczyli nauczycielom zaproszenia na studniówkę i zaczęli ćwiczyć poloneza. W niektórych szkołach próby trwają już od września. Mam jednak wrażenie, że im więcej ćwiczeń, tym gorsze efekty. A może by tak zdać się na spontaniczność i zatańczyć poloneza bez prób?

Uczniowie sądzą, że poloneza tańczy się tylko raz w życiu, czyli na studniówce. Dlatego nie przykładają się do nauki. To duży błąd. Tymczasem taniec ten wraca do łask i wykonuje się go znacznie częściej niż na szkolnym balu. W sobotę po raz kolejny tańczyłem poloneza na imprezie, która ze szkołą nie miała nic wspólnego. Zresztą na 70-80 osób, które tam się bawiły, tylko dwoje uczestników było nauczycielami – ja i dyrektorka pewnej łódzkiej szkoły. Reszta to biznesmeni. I właśnie w tym gronie padła propozycja, aby zatańczyć poloneza. Były już tańce greckie, hiszpańskie i afrykańskie, więc czemu nie zatańczyć polskiego?

Idea została podchwycona. Okazało się, że wśród nas znajduje się jedna para, która potrafi wodzić poloneza. Zostaliśmy ustawieni, pouczeni i zaczęliśmy tańczyć. Tańczyli wszyscy, także obcokrajowcy. Od czasu do czasu był sygnał, co robić. Wykonaliśmy wszystkie figury bez żadnej próby. Na koniec były brawa i wielkie zbratanie – obcokrajowcom szczęka opadła z wrażenia. Wspomniana dyrektorka stwierdziła, że czas skończyć z próbami poloneza w szkole. Jak ktoś chce tańczyć, to zrobi to bez ćwiczeń. A próby wszystko psują. Szczególnie gdy trwają od września.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Pewnie ćwiczenia zmniejszają radość z tańca, nic nie jest radosne i spontaniczne, raczej nadęte.

  2. Rozumiem, że „ostatni, który tak poloneza wodził” nie był ostatni?

  3. Przykro mi to pisac, ale nudza mni ejuz coroczne reacje z matur.
    NAuczyciele to nie tylko ci co pracuja w szkolach srednich.
    Moze Pan czasem pogada z nauczycielami w innych placowkach: przedszkolach, gimnazajch, podstawowkach? W koncu tam sie wszystko zaczyna.

  4. bez przesady tam nie byli sami biznesmani.

css.php