Komu nie dać świadectwa?

Czy szkoła ma prawo nie wydać uczniowi świadectwa, jeśli jest jej coś winien? Na przykład nie oddał książki do biblioteki albo nie wpłacił pięciu zł na tzw. znaczek. Długów może być więcej, zarówno wobec szkoły jako instytucji, jak i poszczególnych nauczycieli. Na przykład ktoś pożyczył lekturę od polonisty i nie oddaje. O zaległych deklarowanych wpłatach na Radę Rodziców też można sporo powiedzieć.

Tu przypomniało mi się, że ja pożyczyłem parę książek od swoich wychowanków i też nie oddałem. Całe szczęście, że uczniowie nie wystawiają świadectw swoim nauczycielom, bo mogliby zatrzymać ten dokument do czasu, aż uregulujemy wobec nich wszystkie zobowiązania. W ogóle wszyscy jesteśmy coś sobie winni, ale nie każdy każdemu wydaje świadectwo. Całe szczęście.

Wczoraj kilkoro uczniów zapytało mnie, czy otrzymają świadectwa, mimo że nie rozliczyli się z biblioteką. Odpowiedziałem, że decyzję podejmuje dyrekcja. Jak będzie nakaz, żeby nie wydawać, to nie wydam. Dyrekcja nie podjęła decyzji, dlatego mogę zadecydować sam. Poradziłem więc ludziom, aby przynajmniej próbowali się rozliczyć. Nie znoszę bowiem, jak ktoś z premedytacją olewa obowiązki. Coś może nie wyjść, ale starać się trzeba, żeby być wobec szkoły w porządku.

Uczniowie zwykle twierdzą, że zatrzymywanie świadectw jest bezprawne, tak jakby gubienie książek było zgodne z prawem. Na studiach i w pracy nikt w takiej sprawie nie pyta, czy to jest zgodne z prawem, czy nie. Jak się rozliczysz z uczelnią czy pracodawcą, to otrzymasz wszystkie dokumenty, a jak z czymś zalegasz, to nic nie dostaniesz. Natomiast sporo uczniów sądzi, że obowiązujące normy dają im same prawa, a obowiązków żadnych.

PS: Część uczniów chyba zakłada, że świadectwa nie otrzyma, ponieważ nawet nie zamierza przyjść na zakończenie roku szkolnego. Taka postawa denerwuje najbardziej.