Co będzie na maturze 2009?

Przecieki były zawsze. Tematy pewniaki krążyły nawet wtedy, gdy nie istniał jeszcze Internet. Pamiętam, jak przed moją maturą wpadł kumpel z okrzykiem: „Mam!”. Miał dwa tematy z polskiego, z tego jeden dla humanistów, a drugi dla pozostałych. Niestety, kumpel nie wiedział, który jest który. Trzeba było się przygotować do obydwu.

Zwykle dzień poprzedzający maturę był najważniejszy. Bo tego właśnie dnia, czasem wręcz w nocy, ktoś już coś wiedział. Więc się czekało na posłańca. Moja rodzina nie miała telefonu, zresztą prawie nikt w klasie go nie miał. Trzeba było się kontaktować bezpośrednio. Ktoś zdobywał tematy, zadania, ktoś inny przekazywał je dalej, znowu dalej, aż dowiedzieli się wszyscy, którzy chcieli wiedzieć. Tak było z egzaminami pisemnymi. Natomiast tematy do ustnych to już była bułka z masłem. Jeśli dyrektor miał dziecko w wieku szkolnym, to tematy zdobywało się przez nie. Czasem dyrektor nie miał dzieci w odpowiednim wieku, ale za to był czyimś wujem. Więc załatwiało się tematy przez siostrzeńca. Ukradł czy dostał – nie miało to znaczenia. Najważniejsze, żeby dostarczył tematy przed godziną zero.

Gdy byłem uczniem, wiedziałem o wszystkim. Teraz jestem nauczycielem i mam wrażenie, że żadnych przecieków nie ma. A prawda jest pewnie taka, że wypadłem z obiegu informacji. Jako nauczyciel nie mam pojęcia, co się dzieje, czy ktoś podkrada testy, czy też nie. Z jednej strony wierzę, że materiały egzaminacyjne w mojej szkole są odpowiednio zabezpieczone, a z drugiej, pamiętam, jak to było za moich czasów. Ktoś zawsze wiedział i miał dostęp. Teraz wystarczy jeden człowiek na całą Polskę, w końcu mamy Internet.

Będą wyrywkowe kontrole w szkołach, sprawdzające, czy procedury chronienia testów są przestrzegane. Jako nauczyciel chciałbym wierzyć, że żaden człowiek związany z oświatą nie ujawni tajemnicy. Ale jako Polak dobrze wiem, że ludzie lubią być cwani i zaradni. A testy maturalne kuszą. Kogo skuszą tym razem? Godzina zero coraz bliżej. Czy już wiadomo, co będzie na polskim?