Tylko nauka

Młodzi nie trzepią dywanów ani nie myją podłóg, ponieważ muszą się uczyć. Przed świętami jest w domu mnóstwo pracy, ale nieliczne dzieci uczestniczą w domowych porządkach. Patrzę, co się dzieje na moim osiedlu, i widzę, że dzieci nic nie robią. Nawet śmieci nie wyrzucają, bo szkoda czasu, który przecież można wykorzystać na naukę. Nie wszędzie oczywiście panują takie zasady, ale prawie wszędzie. Upowszechnia się zwyczaj, że starzy tyrają, a jedynym obowiązkiem dzieci jest nauka.

Dawniej praca fizyczna, np. odkurzanie, mycie podłóg i okien, była sposobem na odreagowanie kilku godzin nauki. Teraz dzieci odreagowują przy komputerze. Uczą się i przerywają, aby zajrzeć do internetu, potem znowu się uczą i robią sobie przerwę na komputer. Dla umysłu przerwa przy komputerze nie różni się wiele od nauki, dlatego dzieci bywają potwornie zmęczone. Praca fizyczna zapewnia umysłowi odpoczynek, natomiast siedzenie w komputerze powoduje, że umysł w ogóle nie odpoczywa. Wtedy nauka potwornie męczy. Pamiętam, że po wrzuceniu dwóch ton węgla do piwnicy z wielką przyjemnością siadałem do książki, a miałem wtedy 15 lat i pomagałem koledze, któremu mama kazała tę pracę wykonać. Niewiele dzieci ma szansę tak wymęczyć ciało, że przyjemnością dla nich będzie czytanie książek.

Poza tym przedświąteczne porządki mają wymiar mistyczny. Trzepanie dywanów i mycie podłóg to symboliczne oczyszczanie własnego wnętrza i przygotowywanie go do nowych zadań, jakie przynosi wiosna. Uczeń, który nie uczestniczy w domowych porządkach, nie jest w pełni przygotowany do zadań, jakie na niego czekają w nowej porze roku. Dlatego szczególnie maturzystom polecam wzięcie się do fizycznej roboty. Przerwijcie naukę, przestańcie siedzieć w internecie, a weźcie się za sprzątanie. Pomóżcie swoim rodzicom, nawet wbrew ich woli, wytrzepcie dywany, umyjcie okna, zróbcie porządki wokół domu, skopcie ogródek, a wyjdzie to wam na dobre. Bez wymęczenia ciała pracą fizyczną nie zdacie dobrze matury.

Właśnie zrobiłem porządki w szafkach i jestem tak potwornie zmęczony, że z przyjemnością zasiadłem do komputera. Ciało mdłe, ale umysł gotowy do nauki.