Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

30.03.2007
piątek

Medal KEN tylko dla księży

30 marca 2007, piątek,

Trwa narodowa dyskusja, czy ksiądz prałat Henryk Jankowski powinien otrzymać medal Komisji Edukacji Narodowej. Głos zabrał nawet Krzysztof Skiba, który poważnie, jakby kij od szczotki połknął, wyjaśnił, że jest za. Ja tam się przyzwyczaiłem, że Skibę trzeba rozumieć odwrotnie, bo to przecież znany prześmiewca, więc usłyszałem to, co sam chciałem, czyli że jednak nie. Nie dawać! W każdym razie, jak za wyrocznię ma służyć mistrz ironii, to nabrałem ochoty, aby sięgnąć po Gombrowicza i jego słowami zapytać: „Przeciwko komu chce Giertych uhonorować księdza Jankowskiego?” No właśnie, przeciwko komu zostanie albo nie zostanie przyznany ten medal?

Jesienią byliśmy świadkami, że minister edukacji wykreślił wszystkich kandydatów, których do medalu rekomendował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Był to precedens, więc ludzie psioczyli na Giertycha. Niektórzy mogą więc teraz zrozumieć, że medal dla księdza prałata to ciąg dalszy tamtego wydarzenia. A zatem byłoby to uhonorowanie przeciwko ZNP. Nie wiem, czy ten związek ma coś przeciwko księdzu, na pewno ma coś przeciwko temu, że nienauczyciele dostają edukacyjne medale, a nauczyciele nie. Chociaż jeśli chce Giertych obrażać nauczycieli, to są duże lepsze osoby, których można by uhonorować medalem KEN na pośmiewisko stanu belferskiego. Medal dla księdza Jankowskiego raczej nie obraża, a jedynie przypomina wszystkim pominiętym z powodu niewłaściwych korzeni światopoglądowych, że katolickość kandydata jest najlepszą rękojmią dla ministra edukacji. Dyrektorom radzę więc wystawiać do medalu jedynie kandydatury księży oraz członków chóru kościelnego, ewentualnie osoby posiadające zaświadczenia o odbyciu pielgrzymki do Częstochowy, a sukces murowany. Przecież im więcej Giertychowskich medali, tym szkoła lepsza.

W tradycyjnym dniu przyznawania medali i nagród dla nauczycieli, czyli 14 października, medal KEN jest uznawany za najgorszy, ponieważ nie wiąże się z żadną gratyfikacją finansową, a przecież zwykle dostają go ludzie naprawdę zasłużeni. Warto pamiętać, że nauczyciele oczekują nagrody pieniężnej, bo przecież w tym zawodzie premie są groszowe albo żadne. Ci, co dostali nagrodę prezydenta miasta, biorą do kieszeni jakieś 5-7 tysięcy złotych, a nagrodzeni przez samego ministra nic. Nawet dyrektor szkoły daje uścisk dłoni, kwiatek i jakiś tysiąc. A minister nic, jeszcze za podróż do stolicy trzeba zapłacić z własnego budżetu. Więc może rzeczywiście powinna być to nagroda tylko dla księży. Szczególnie prałat Jankowski wydaje mi się finansowo przygotowany do zniesienia ciężaru tego honoru. Uważam, że zaraz po uroczystości wręczenia medalu minister edukacji powinien ogłosić, że medal KEN od dnia dzisiejszego będzie tylko dla księży. I po strachu, mam na myśli kolejny 14 października.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Swietny pomysl.Ale jest nieścisłość: po medal nie trzeba jechac do stolicy /na szczęście/. W imieniu Ministra wręcza właściwy Kurator Oświaty.Jestem tegorocznym Laureatem medalu KEN.Byłam szczerze dumna z tego aż do momentu gdy Medal ten przyznano także Księdzu Jankowskiemu. Już nie ma dumy, jest zażenowanie . Po 30 latach pracy w zawodzie.

  2. Medale KEN od 2006 roku powinny mieć wywierconą dziurkę, co oznaczałoby, że przyznał je R.Giertych.Gdyby tak się stało, byłbym dumny, że mój jest bez znamiennego otworu.Zwolennicy G zapewne cieszyliby się z tej dziury.

  3. Mam problem. Tydzień temu, tu po manifestacji nauczycieli w Warszawie jeden z nauczycieli na prowadzonych przeze mnie zajęciach spytał mnie, czy mam nożyczki, żeby się odciąć… Problem polega na tym, że nie mam się od czego odcinać. Nigdy nie byłem w ZNP. Jedyny związek, w którym byłem od września 1980 roku to Solidarność i co gorsza przez całe lata osiemdziesiąte regularnie co miesiąc odwiedzałem parafię świętej Brygidy, gdzie odbierałem kolejne porcje bibuły, którą potem rozporowadzałem na mojej prowincji. I co z tego? Tylko to, że czuję się upoważniony do wyrażenia sprzeciwu odnośnie postawie osoby, która tak niewiele sobą reprezentuje, a tak wile potrafi złego zrobić dla nauczycieli. To znany nam wszystkim RomanG i jego kolega O. Prosze sobie wyobrazić jak się jusi czuć ktoś, komu ksiądz jankowski, a przynajmniej ludzie, którzy pracowali na jego parafii pozwolili we względnym honorze przeżyć mrok końcówki PRLu teraz musi się jakoś układać z decyzjami, które głoszone w imię ideałów „nowej” Polski, tak naprawde godzą w godność, demokrację, sens tego wszystkiegi, w czym uczestnicyzłem od 1980 roku.

  4. Szkoda czasu na zajmowanie się czymkolwiek, co robi ten minister. Mnie juz dawno ręce opadły. Jak jakąś dżumę trzeba to przeczekać, może nie zabije.

css.php