Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

9.02.2007
piątek

Kaczka w odstawce

9 lutego 2007, piątek,

Zniechęciłem się ostatnio do tak wielu programów telewizyjnych, że byłem gotów wyrzucić telewizor przez okno i nigdy więcej nic w nim nie oglądać. Bo i po co? Wszystkie programy świadczą tylko o tym, że ich twórcy boją się dotykać tematów drażliwych. Dużo w telewizji prymitywnych treści, zgadywanek za złotówkę plus VAT, a prawie wcale ironii z rządu. Powaga, powaga albo seriale, seriale i teleturnieje. Nawet wiadomości są o pierdołach – na przykład wczoraj o bykowym w jakiejś mieścinie Fakty, Wydarzenia i Wiadomości poświęciły po 10-15 minut, a o polskiej polityce międzynarodowej ani słowa.

Przykro patrzeć także na polskich artystów, którzy zapomnieli, że niezgoda i sprzeciw wobec władzy są warunkiem rozwoju demokracji. Powoli zacząłem się przyzwyczajać do myśli, że satyrę polityczną na wysokim poziomie można obejrzeć albo w programach zagranicznych, albo w peerelowskich. Dlaczego intelektualiści przestali się angażować? Dlaczego artyści przechodzą do porządku dziennego nad nonsensami i gwałtami (jeśli chodzi o koalicjanta, należy słowo gwałt rozumieć podobno dosłownie) władzy?

Aby nie wydać pochopnego wyroku na całą telewizję, oglądałem wszystkie programy, jak leci. Już byłem pewien, że pozostaje mi włączyć odtwarzacz CD z płytą „Tata Kazika” i udawać, że to bieżąca drwina z głupoty rządu, gdy dotarłem do programu Mini Mini. Miałem już go pominąć, bo nie spodziewałem się, że znajdę w nim jakąkolwiek satyrę polityczną. W końcu to program dla dzieci. Ale chciałem być sprawiedliwy – pooglądam i ten, skoro oglądam wszystko.

Wiele radości dał mi Miś Uszatek oraz Reksio, ale nie o to mi chodziło, żeby oglądać starocie. Nagle nadano piosenkę, która pewnie nie przeszła cenzury w Polskim Radiu, a przecież powinna zajmować czołowe miejsca Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego. Zresztą nie tylko w radiu, także telewizja publiczna powinna ją nadawać non stop, gdyż teledysk ma po prostu odjazdowy.

Siedzę więc przed telewizorem i słucham naprawdę świetnej piosenki politycznej, patrząc na doskonałych aktorów, którzy śpiewają: „Nie wystrzelaj kaczki w kosmos!”. A refren jest najlepszy: „Odłóż kaczuszkę. Zostaw kaczkę tę. Niech w odstawkę idzie kaczka twa!” I od nowa: „Jeśli dobrze chcesz, to odstaw kaczuszkę. Niech kaczka idzie w odstawkę, jeśli dobrze chcesz”. Zrozumiałem, że nie należy eliminować tych polityków przemocą (nie wystrzelać), tylko wybrać kogoś innego (kaczkę zaś w odstawkę).

Więcej mi nie trzeba. Ja jestem człowiek wychowany na satyrze w PRL. Pamiętam, że nawet prognoza pogody miała wtedy polityczne przesłanie. Jak człowiek nie miał szans obejrzeć polityków opozycji i posłuchać, co mówią przeciwko rządom PZPR, to artyści się starali pokazać opozycję za pomocą Bolka i Lolka, Reksia czy Kolargola. To były czasy! I oto widzę, że wróciły.

W telewizji tak ucina się wypowiedzi polityków opozycji, że człowiek ma wrażenie, iż to kretyni. Znowu trzeba więc bajki oglądać. A najlepiej w Mini Mini. Ta piosenka „Kaczka w odstawce” jest naprawdę świetna. Ile w niej politycznego przesłania! A ile metafor i alegorii – po prostu perła polityczna ukazana w języku ezopowym. Po prostu arcydzieło. Po obejrzeniu teledysku i kilkakrotnym wysłuchaniu tej piosenki znowu zacząłem wierzyć w moc kultury. Myślałem już, że kultura dostała się pod but rządu, a tu proszę – uciekła do programu dla dzieci i rozkwita. Brawo Mini Mini! Cały dzień śpiewałem: „Niech w odstawkę idzie kaczka” i „Odstaw kaczkę”. A rzut kaczką w wykonaniu misia jest po prostu boski!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. prosze na tvn wlaczyc czy polsat, tam od krytyki rzadu mozna sie dla odmiany porzygac.

 2. Nie przestali się angażować tylko media nie sa zainteresowane ich pracą?
  Przykładzik? proszę http://novaera.blog.onet.pl/ Prosze przeczytać wiersz
  „kamienna burza” I kto to wydrukuje?Nie mówiąc już o tym kto zapłaci.

 3. ??o polskiej polityce międzynarodowej ani słowa.? ? Bo nie ma za bardzo, o czym:|
  ?Dlaczego intelektualiści przestali się angażować?? ? Właśnie! Dlaczego? Panie Dariuszu! W Panu ostatnia nadzieja. Niech Pan będzie ostatnim intelektualistą angażującym się w politykę i drwinę z niej A nóż zrobią Pan ministrem do spraw zbędnych? Teraz lubią tam takich młodych, co to dużo gadają, nic nie umieją i tańczą jak im góra zagra.
  Z jednym się zgadzam. Telewizja schodzi na psy, a niektóre media coraz jawniej wprowadzają autocenzurze na tematy godzące w politykę braci K. No i żadna stacja nie wyświetla pana blogu na stronie 3XX.
  Czy pan ogląda jakąś zagraniczną telewizje? Oglądał pan jakiś program typu ?Teraz My?, ?Co z tą polską? itp.? Czy są dla Pana za prymitywne? TVN i POLSAT prześcigają się w krytykowaniu i lekkim ośmieszaniu Polskiego rządu.

  Pozdrawiam.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. No i nie spodobały się same linki, bez komentarza, to może jeszcze raz. To co można tam zobaczyć zaistniało już w przestrzeni publicznej, więc nie ma się czego wstydzić.
  Może nie są tak aluzyjne jak to w PRL bywało, no i są jednymi z wielu. A na Mini Mini trfiałem
  zawsze w nocy i zastanawiałem się co to za program z chrapiącą rybką, cóż dzieci duże to i „kod opozycyjny”inny
  http://rat.bzzz.net/rat/
  http://peterfuss.com/indexmenu.html

 6. „Cały dzień śpiewałem: ?Niech w odstawkę idzie kaczka?

  Pobożne życzenia. Z tego, co nam media pokazują, to właśnie kaczka decyduje, kto idzie w odstawkę!

 7. A nie mówiłem! Nie ma już Dorna! Czas na Giertycha!

css.php