Co jest najważniejsze dla Sejmu Dzieci i Młodzieży? Na pewno nie Bóg, honor i ojczyzna

W tym roku uczestnicy obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży sami sobie wybrali tematy do dyskusji. W poprzednich latach były one narzucone przez władzę. Różnica jest kolosalna.

W 2023 młodzi dyskutowali na temat: „Zginąć, ale z honorem. Bohaterska walka żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim”. 

W 2022: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

W 2021 temat przewodni obrad SDiM brzmiał: „Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia”.

W 2020 sesja została odwołana z powodu pandemii.

W 2019 władza narzuciła nastolatkom temat: „Losy parlamentarzystów II RP podczas okupacji”.

W 2018: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. Celem obrad było kształtowanie postaw patriotycznych.

W 2017 dyskutowano o dekomunizacji. Dzieci zajmowały się problemem zagrożeń związanych z propagowaniem komunizmu.

Co było wcześniej, nie będę już sprawdzał, gdyż nie chcę się denerwować. Dopiero w tym roku władza wpadła na pomysł, że zapyta uczniów i uczennice, o czym chcą dyskutować. Okazało się, że o wszystkim, tylko nie o patriotyzmie, honorowej śmierci, tropieniu komunistów i służeniu Bogu!

Młodzież wybrała następujące tematy: zdrowie psychiczne, hejtowanie w internecie i w szkole, ochronę klimatu, prawa zwierząt, rozwijanie swoich pasji, nowoczesną szkołę, wsparcie w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej. Szczęka opada!

Szczegóły tegorocznych obrad w aktualnościach MEN i tutaj.