Uczniowie domagają się testów maturalnych
Uczniowie klas trzecich po podstawówce, którzy w 2023 będą zdawać maturę, domagają się testów egzaminacyjnych. Chcieliby wreszcie zobaczyć, jak będzie wyglądał ich egzamin. Chcieliby się z testami oswoić. Testów jednak nie ma. Podobno będą w grudniu (obietnica tutaj).
Od kilku miesięcy znany jest tzw. sylabus, czyli opis zadań, jakie mogą pojawić się na egzaminie. Zatem mniej więcej wiadomo, jak będzie wyglądała matura. Z tych zadań można skleić całość i mieć wyobrażenie egzaminu. Problem jednak w tym, że każdy nauczyciel skleja te zadania inaczej. Uczniowie rozmawiają ze sobą i dowiadują się z przerażeniem, że każdy nauczyciel przygotowuje swoją klasę do innej matury.
Tłumaczę uczniom, że ten brak informacji jest dla ich dobra. Dzięki temu, że niewiele wiedzą – w pierwsze klasie wcale, w drugiej odrobinę, w trzeciej sporo już wiedzą, ale wciąż nie wszystko – o maturze, mogą się uczyć dla siebie, a nie „pod egzamin”. Poprzednie roczniki marzyły o takiej wolności, a wy ją dostaliście na tacy. Gdy w grudniu, jeśli CKE dotrzyma słowa, opublikowane zostaną przykładowe testy maturalne, skończy się wolna nauka. Będziecie uczyć się pod egzamin i jeszcze zatęsknicie za czasami, gdy nikt niczego nie wiedział o maturze.
Komentarze
@Gospodarz
No nie, bo matura 2023 i 2024 będzie, z powodu kowidu, inna … 😉
Już myślałem, że jeżeli uczniowie domagają się testów, to tych kowidowych, a z nimi zakazu wstępu do szkoły osób niezaszczepionych…
@Płynna nierzeczywistość
No to jak z odpowiedzią na moje pytanie, pacyfistyczny geniuszu dedukcji, chlubo intelektualna kieleckiej SWGnG???
Przypomiam: „Po jaką cholerę utrzymujemy(i robilśmy to od początku III RP!) za DZIESIĄTKI MILIARDÓW wojsko i inne służby mundurowe oraz ich kosztowne ŚMIERCIONOŚNE zabawki???”
@KC
Proszę o działający link do któregokolwiek z pańskich opracowań.
Tak na „oko” skoro pańska hipoteza dotyczy właściwości asymptotycznej, co wynika z tego, co Pan mów na filmiku na YT, to nie może zostać użyta do dowodu hipotezy Legendre’a. Sama zaś własność asymptotyczna zdaje się wynikać bezpośrednio z twierdzenia o liczbach pierwszych. Nie ma więc tu żadnego odkrycia.
Jacyś niedzisiejsi ci dzisiejsi uczniowie. Powinni się przecie domagać nie testów, ino od razu — świadectw maturalnych. Oczywiście z wynikiem pozytywnym. Chyba, że chodzi im o dostęp do maturalnych testów kowidowych (z wynikiem negatywnym) i kowidowych maturalnych świadectw szczepienia n-tą dawką, jako warunku wstępu (z zachowaniem odstępu) na wyższe uczelnie, żeby tam , po wylegitymowaniu się dowodem pobrania 100*n-tej dawki, pobrać kowidowe dyplomy licencjackie, magisterskie, doktorskie, kowidowe belwederskie tytuły i po kilku minutach oddalić się w celu
pobrania 100*n +1 dawki, gwarantującej prawo do wyjścia na ulice i udania się na kwarantannę przed pobraniem 100*+2 dawki… Po tym wszystkim szkoły, wydezynfekować i zamknąć, nauczycieli zaszczepić i posłąć na kwarantannę, albo uspić. Na dwanaście miesięcy, do inauguracji następnego roku nauczania .
@Płynna Rzeczywistość
Właśnie zajrzałem na primenumbers.pl i rzeczywiście pdf nie działają. W ciągu kilkunastu dni załatwię to z informatykiem. W moim wieku rutynę życia już się trochę celebruje: slow life, slow food 🙂
A póki co kilka wskazówek.
1. Hipoteza, niech Panu będzie Legendre, zakłada istnienie liczby pierwszej jedynie pomiędzy kwadratami dwóch kolejnych liczb naturalnych, czyli jest pojedynczym przedziałem spośród wszystkich możliwych o tej długości.
2. Nasza hipoteza jest uogólnieniem: tak jak równanie do twierdzenia Pitagorasa jest szczególnym przypadkiem twierdzenia Carnota. Ilustracja graficzna daje piękną kaskadę. Proszę jeszcze raz zobaczyć o czym orzeka hipoteza i przyjrzeć się zależności:
a) między liczbą 2(n) i 4(2n) jest jedna liczba pierwsza i mamy jeden przedział liczbowy o długości 2n+1: 4 – 9, który pokrywa się z przedziałem 2^2=4 i 3^2=9 (czyli szczególny przypadek naszej hipotezy również o długości 2n+1)
Pokażę jeszcze dwa przykłady, a łatwo rozpisze Pan sobie kilka kolejnych. Mam nadzieję, że zachwyci się Pan estetyką i zdumiewającą regularnością przyrostu liczby przedziałów, jak i rozmieszczenia 🙂
b) między 3(n) i 6(2n) mamy jedną lp.: 5 i są 4 przedziały o długości 2n+1 = 7
– 6 i 13 i lp. 7,11
– 7 i 14 i lp. 11,13
– 8 i 15 i lp. 11, 13
oraz przypadek szczególny, czyli hL 3^2=9 i 4^2=16 oczywiście o długości 2n+1=7
i również dwie lp. 11,13
c) między 4(n) i 8(2n) mamy 2 lp.: 5,7 oraz 9 przedziałów o długości 2n+1 = 9
(8,17) – lp.: 11,13) ; (9,18) – lp.: 11,13,17; (10,19) – lp.: 11,13,17; (11-20) – lp.: 13,17,19; (12-21) – lp.: 13,17,19; (13,22) -lp.: 17,19; (14,23) – lp.: 17,19; (15-24) – lp.: 17,19,23;
Wreszcie ostatni przedział, czyli jako hL szczególny przypadek naszej hipotezy:
4^2=16 i 5^2=25 lp.: 17,19,23. Oczywiście też o długości 2n+1 = 9.
Podobnie, jak Legendre zaobserwował istnienie liczb pierwszych jedynie w przedziałach między n^2 i (n+1)^2, my zaobserwowaliśmy obecność liczb pierwszych we wszystkich przedziałach o takiej długości z jego przedziałem włącznie. Spostrzeżenie Legendre’a dało pretekst do sformułowania hipotezęy uważanej za b. ważną i nieudowodnioną od ponad dwóch stuleci.
My zaobserwowaliśmy występowanie liczb pierwszych we wszystkich przedziałach o takiej długości i sformułowaliśmy hipotezę 1:
„Dla dowolnego n>0 w każdym przedziale o długości 2n+1 występuje conajmniej jedna liczba pierwsza, począwszy od 2n + (2n+1) aż do n^2 + (2n+1)”
Jak łatwo zauważyć, ostatni przedział n^2 + (2n+1) to hipoteza Legendre.
Łatwo (chociaż nie dla mnie :)) napisać programik generujący kolejne przedziały:
10^2 i 11^2 to już coś koło setki przedziałów. To z kolei pokazuje znacząco większą częstość w występowaniu liczb pierwszych niż ta, która jest zadana hL. Znajomy syna napisał taki program i na komputerze do gier nie pokazała się luka przez trzy doby. Dowód żaden, ale trochę satysfakcji mieliśmy 🙂
Proszę utworzyć jakiegoś jednorazowego maila, to wyślę Panu w PDF to, co mam gdzieś na ten temat w laptopie. Nie będę musiał się spieszyć z informatykiem. Od bodaj trzech lat nie zaglądałem na swoje strony. Dodam pewnie kilka rzeczy, których dotychczas nie chciało mi się zapisywać.:)
Np. kiedy dowiedzieliśmy się o wyniku opublikowanym w rosyjskim Kwancie:
„Dla n>100, między n i 2n jest conajmniej 10 liczb pierwszych” rozszerzyliśmy naszą hipotezę do zbieżności z k. 🙂
PS. Prywatnie, to ja Pana b. lubię, ale niektóre poglądy głosi Pan tak paskudne, że aż się proszą o polemikę 🙂
@belferxxx
A dlaczego Płynna Rzeczywistość miałby się tłumaczyć, z tego, że niedostatecznie mocno cieszy się, że parze syryjskich lekarzy w lesie zmarło roczne dziecko. Poza tym jest zajęty jakąś awanturą z panem Krzysztofem i od dwóch dni wgłębia się w matematykę
@Róża
Ma Pani na myśli przygodę? 🙂
@Róża
W przypadku pary syryjskich LEKARZY ( o ile to prawda oczywiście) błąkających się po BIAŁORUSKIM lesie, którym ponoć zmarło roczne dziecko, to jest tym bardziej ICH wina. Naprawdę akurat LEKARZE mogą do Europy i Polski trafić LEGALNIE bez narażania zdrowia i życia dzieci i swoich na białoruskich puszczańskich bagnach. Bo to bardzo POSZUKIWANY, również w Polsce(ale i na Bliskim Wschodzie!), zawód!!! I mamy w Polsce całkiem sporo lekarzy pochodzących z Syrii akurat lekarzy!!!