Klasy powinny być 20-osobowe
ZNP domaga się od MEN określenia maksymalnej liczebności zespołów przedszkolnych i klasowych na 20 osób. Dla jednych nauczycieli byłaby to zmiana na lepsze, dla innych jednak na gorsze.
Klasy, w których uczę, liczą ok. 30 osób. Nie wszyscy nauczyciele pracują z całym zespołem. Gdy klasa liczy ponad 28 osób, dzielona jest na grupy podczas nauki języków obcych, chemii, informatyki, w-f oraz każdym innym przedmiocie, jeśli organ prowadzący zgodzi się na taki podział. Zwykle jednak się nie zgadza. Klasy 28-osobowe i mniejsze nie są dzielone na grupy.
W moim liceum w jednej klasie nawet języka polskiego uczę w podziale na grupy, mam wtedy na lekcji tylko 16 osób. W tej klasie także matematyka nauczana jest w grupach. Kiedy ja mam polski z połową klasy, druga połowa uczy się matematyki. To jednak wyjątek. Pozostały klasy uczą się polskiego i matematyki w pełnym składzie.
Ustalenie maksymalnego limitu klas na poziomie 20 osób rozwiązałoby problem niżu, który nadchodzi. W tym roku przyjmujemy do klas pierwszych ok. 100 osób, które zostaną podzielone na 3 klasy. Zespoły będą 32-34-osobowe. Gdyby limit był ustawiony na poziomie 20 osób, mielibyśmy 5 klas, czyli dokładnie tyle, ile w poprzednich latach.
Info o wszystkich żądaniach ZNP tutaj.
Komentarze
@belferxxx
potomku …
Jesteś głupi jak but, bo PiS to jest piąta kolumna Putlera (tak jak Trump i Orban).
A tak w ogóle to ja dobrze życzę Światu, a faszyzm to upadek ludzkości. 🙁
Gospodarz napisał doskonały tekst zatytułowany „Przerabiamy uczniów na edukacyjne zera, wykładowcy będą musieli się narobić. Chcą obniżenia pensum”.
Oto końcowa część:
„Pośrednio pracownicy akademiccy mówią więc, iż są świadomi, jak niski poziom reprezentują studenci. Trzeba się będzie z nimi narobić, dlatego nauczyciele akademiccy chcą mieć mniejsze pensum dydaktyczne. Należy się spodziewać, że również nauczyciele w szkołach podstawowych i średnich będą walczyć przynajmniej o zachowanie obecnego pensum (18 godz. w tygodniu). Skoro państwo polskie nie zamierza inwestować w jakość edukacji, czego dowodem jest aprobowanie przez władze oświatowe złej matury, nauczycielom nie pozostaje nic innego, jak walczyć o jak najniższe obciążenie godzinami dydaktycznymi.
Nie byłoby takiego uporu pedagogów i uczonych w kwestii zachowania lub wręcz zmniejszenia pensum, gdybyśmy mieli lepszy system egzaminowania i powiązane z nim lepsze podstawy programowe. Gdybyśmy po prostu lepiej dbali o rozwój dzieci i młodzieży. Mamy jednak wadliwe wymagania, uczymy rzeczy niepotrzebnych, a pomijamy naprawdę ważne, przydatne na kolejnych etapach nauki i życia treści. System jest zły, ponieważ uczniowie nie czują potrzeby wysilania się i podążania w tym kierunku, który pomoże im się rozwijać, gdyż przecież dobrze zdają egzaminy. Wprawdzie „dobrze” zdany egzamin oznacza również wynik zerowy, a najczęściej niedostateczny z tzw. rozszerzeń (0–30 proc.), po co jednak się starać o coś więcej, skoro z zerowymi i niedostatecznymi wynikami też przyjmują na studia? Przerabiamy mnóstwo uczniów na edukacyjne zera i wmawiamy im oraz sobie, że problemu nie ma. Chcesz, aby twoje dziecko straciło talent, wyślij je do szkoły. Jak się nauczyciele postarają, to nawet dobre geny nie pomogą: okaże się, że dziecko jest zerem. I to jest dobry system?”
Tak, „skoro państwo polskie nie zamierza inwestować w jakość edukacji”…
I czy można się potem dziwić, że w różnych raportach sporządzanych przez międzynarodowe instytucje (choćby dobrobyt „tu i teraz” w krajach UE holenderskiego Głównego Urzędu Statystycznego, „GfK Retail Purchasing Power Europe” (poziom życia i konsumpcji w krajach UE) oraz raport innowacyjności) z reguły zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej?
Oby to wiązało się z poprawą jakości kształcenia.
Szczególnie jeśli chodzi dostosowanie struktury zawodów i ilości do potrzeb społeczno – gospodarczych.
Komuniści z ZNP się obudzili? Hura! Teraz to się będzie działo. Wezmą się za ministerkę i aktywiszcze z MEN. Na pewno
Komuniści z ZNP się obudzili? Brawo! Wezmą się teraz za ministrę i aktywiszcze z MEN. Na pewno
Ale, to? Ostatnio pisano, że kilkudziesięciu tysiącom nauczycieli grozi bezrobocie. Potem, że niż demograficzny w szkołach. A teraz, to. Przecież to się kupy nie trzyma. Jak naprawdę jest w polskich szkołach?
…
Bez systemowej odpowiedzi w skali calego spoleczenstwa (kraju) nie mozna odpowiedziec na szczegolowe pytania. Co jest celem „chodzenia do szkoly, przedszkola, universytetu”. Jakie programy nauczania, jaka administracja , jacy nauczyciele, jakie pensum, liczebnosc klas, dostepnosc regionalna i tego typu pytania sa niemozliwe udzielic odpowiedzi. Raczej zawsze odpowiedz bedzie bledna. Pierwsze zagadnienie musi byc jaki jest cel ksztalcic spolecznosc. Odpowiedz na to pytanie musi obejmowac zdecydowana wiekszosc spoleczenstw, musi byc zgodna. Istniec konsensus…
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?oldid=551418
W kazdym innym wypadku odpowiedzi beda jedynie obijaniem od sciany do sciany. Kolejne reformy, nic nie reformujace. Co reformowac? Co to jest reforma? Zmiana liczebnosci klas nie jest zadna reforma, bez wzgledu czy wieksze klasy czy mniejsze. Mozna sobie wyobrazic system cala szkola, jedna klasa… 🙂
pzdr Seleukos
…
„dostosowanie struktury zawodów i ilości do potrzeb społeczno – gospodarczych” (@Lala22) 🙄 .roll: 🙄
Raczej nalezaloby dostosowac nauczanie (od przedszkola do studiow) do PRZYSZLYCH potrzeb, dzis jeszcze nieistniejacych 🙂 Pzdr Seleukos
…
Kilka lat temu, na przypadkowym linku z prasy polskiej przeczytalem zdanie Studenci z Olsztyna zbudowali lazik marsjanski Zdanie to mam w glebokiej pamieci 🙂
Na potrzebe bloga teraz umiescilem to zdanie u wujaszka G… Co mnie dalo do brze ponad 2000 resultatow 🙂
https://ceo.com.pl/laziki-marsjanskie-wizytowka-polskich-studentow-technologie-opracowane-przy-ich-budowie-moga-znalezc-zastosowanie-w-przemysle-samochodowym-sluza-policji-i-wojsku-31525
Jest oczywiscie (musi byc bo inaczej…) swiatowe zapotrzebowanie na laziki marsjanskie. Zatem nalezaloby spodziewac przynajmnie z 100 (sto) tzw „jednorozcow”. Czy jestem w bledzie? Grubomylnym bledzie? Pzdr Seleuk
…
Nie bede wiecej zanudzal… Jeszcze o „marsjanskich lazikach”… 🙂
https://www.statista.com/statistics/1096928/number-of-global-unicorns-by-country/
pa nara, Seleukos
Za portalem gazeta.pl:
„Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w rozmowie z Bloombergiem, że od przyszłego roku Polska planuje zwiększyć budżet obronny. Obecnie na cele obronności przeznaczane jest ponad cztery procent PKB. Od 2025 roku poziom wydatków miałby wzrosnąć do pięciu procent….
Jesteśmy numerem jeden w NATO, wliczając w to Stany Zjednoczone – powiedział minister spraw zagranicznych.”
@Graff5
Tak, tak. A Tusk wcale nie ściskał się z Putinem, tylko go dusił. Znowu nie wziąłeś leków
Jacek NH
13 lipca 2024
Tak, tak….
Oczywiście, nie wszyscy z PiS brali forsę z Moskwy, ale Macierewicz??Rydzyk?
Kto pomagał szerzyć Kaczyńskiemu kłamstwo smoleńskie, kto zorganizował podsłuchy w Sowa & Przyjaciele, no kto, no kto????
Moja rada! Nie bierz leków, bo i tak nie pomogą. 🙂
@Gospodarz
To niech wiceprzewodnicząca ZNP (jest z Warszawy!) powie to Trzaskowskiemu…. 😉 W szalenie bogatej stolicy klasy w LO liczą( taka jest NORMA!) 36+ uczniów. Trzaskowski i jego urzędnicy w tym problemu nijakiego nie widzą, co więcej miasto przekazuje niektóre budynki szkolne na cele pozaedukacyjne (np. dla straży miejskiej) bądź prywatnym szkołom. Jednocześnie miasto przekazuje setki milionów różnym IDEOLOGICZNYM NGO-som (fundacjom etc.) 🙁
@grzerysz
„Polscy” politycy – i z PO i z PiS – ścigają się we włażeniu hegemonowi z USA w … bez wazeliny, licząc na posadki w NATO, UE etc. … 😉
@seleuk|os| 13 LIPCA 2024 10:32
„Raczej nalezaloby dostosowac nauczanie (od przedszkola do studiow) do PRZYSZLYCH potrzeb, dzis jeszcze nieistniejacych”
Oczywiście.
Dlatego jestem – dla każdego, który może i mu się chce – gorącym orędownikiem bardzo solidnej edukacji ogólnej, przynajmniej do poziomu liceum.
Świetne liceum ogólnokształcące, najlepiej klasa matematyczno-fizyczna, ale nauczanie interdyscyplinarne to podstawa, przynajmniej dla tych, którzy chcą pójść na studia.
A na studia mogą w zasadzie wtedy pójść dowolne, z wyjątkiem tych wymagających specyficznych predyspozycji i talentów.
W USA – przynajmniej na wszystkich dobrych uczelniach – każdy student robiący doktorat (studia doktoranckie trwają tam z reguły sześć lat; zanim zacznie pisać się pracę doktorską trzeba przez trzy lata solidnie „wkuwać”) musi zaliczyć kilka przedmiotów z dziedzin nie związanych z tematem pracy doktorskiej.
A więc nawet na tym poziomie – bardzo specjalistycznie, ale i interdyscyplinarnie zarazem…
@grzerysz
13 lipca 2024
11:14
Za portalem gazeta.pl:
„Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował:
Jesteśmy numerem jeden w NATO, wliczając w to Stany Zjednoczone – powiedział minister spraw zagranicznych.”
Teraz czekamy na kolejną wypowiedź Pana Prezydenta (PP) w tym pojedynku dwóch tytanów intelektu politycznego na największy debilizm możliwy do wypowiedzenia w języku polskim i w ogóle jakimkolwiek. Wydawało sie ostatni, że PP
będzie już nie do pobicia, kiedy na sabacie w Davos zaproponował rozbiór Federacji Rosyjskiej na 200 stref okupacyjnych. Niestety, wygląda na to, że jakieś algorytmy antyplagiatowe uznały to za zbytnie naśladownictwo chłopaków z Monty P. i wygumkowały skąd sie tylko da.
Nie można więc zaliczyć PP-owi punktu i Pan MSZ
wciąż ma jeszcze spore szanse na podium. Trzymajmy kciuki i się za boki. Coż nam biedakom pozostaje?!
@Grzerysz, godz 12:08,
chyba tegoroczna „matura” dala do wiwatu co bardziej myslacym, bo nawet JHartman cos napisal 🙂
Osobiscie jestem aktualnie studentem archeologii skandynawskiej 🙂 Tak ogolnie. Niestety miszkam dosc oddalony od Stockholmu/ Uppsali czy Göteborga. Zatem ilosc kursow w ktorych moge uczestniczyc jest ograniczona, do filli w Skövde. Od wielu lat jestem emerytem. Polowa uczestnikow to tez emeryci 🙂 Druga polowa mniejwiecej, to standardowi studenci, najprzerozniejszych przyszlych zawodow/ zajec. Od informatykow do lekarzy czy ekonomistow. Troche maja nudno. Bo robia takie kursy/ seminaria z „wykopkow” z obowiazku tylko. Wlasnie obowiazku interdyscyplinarnosci. Musza miec to minimum pktow z interdyscyplinarnosci…
Czekam z tesknata czy na jesieni cos bedzie. Prawdopodobnie seminarium z historii zeglugi na Vänern (lokalnie zwane tu Zabim Morzem). Bardzo wazne jest spotykac „inne” zainteresowania czy wiedze. Inaczej to „chow wsobny” tylko. Dla emerytow bez znaczenia, ale dla przyszlych decydentow zasadniacze… Policzylem Grzerysz, ze za jakies 120lat powinienem osiagnac profesure Harvard, w dziedzinie 😎
pzdr Seleukos
@belferxxx 13 LIPCA 2024 11:48
Jak to napisał niedawno na portalu rp.pl profesor Jan Zielonka z Uniwersytetu w Oksfordzie?
„Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. panuje w Polsce stan wojenny, którego nie należy mylić z tym wprowadzonym przez gen. Jaruzelskiego. Po pierwsze, widzę narastającą psychozę wojny. Choć wojny prawdziwej u nas nie ma i jej groźba jest wciąż hipotetyczna. Po drugie, zagrożenie zewnętrzne jest coraz częściej używane do legitymizacji posunięć arbitralnych czy wręcz sprzecznych z zasadami liberalnej demokracji. Po trzecie, widzę narastającą agresję samozwańczych patriotów wobec rzekomych „zdrajców”. Po czwarte, wojna kształtuje decyzje społeczno-gospodarcze w coraz większym stopniu. Po piąte, narasta przekonanie, że tylko silny lider może prowadzić naród do zwycięskiej walki.”
@grzerysz
A co na to najlepszy przyjaciel Sikorskiego, Ławrow?
@Gtaff5
Tak, tak. Pisowcy brali pieniądze z Moskwy, aby szerzyć kłamstwo smoleńskie. Moskwa płaciła, aby oskarżali ruskich o zbrodnię zamordowania 96-ciorga Polaków? Pewnie najwięcej dostał Macierewicz, bo najbardziej pomstuje na ruskich bandziorów?
Tobie już rzadne leki nie pomogą. Niestety!
Większość stałych komentatorów tego bloga to sklerotyczne, komusze dziady. Sam nie jestem pierwszej młodości, więc mogę sobie pozwolić na taki w sumie eufemizm. Dyskusja z tymi ludźmi nie ma najmniejszego sensu. Powiedzieć, że są teflonowi, to nic nie powiedzieć. A teraz się wyżywajcie, macie okazję.
@Jacek NH
Macierewicz następny w kolejce do utraty immunitetu. Przekręt smoleński, dewastacja polskiej armii, ujawnienie siatki polskich agentów wywiadu, etc. Ta ruska wtyka jest dobrze wykształcona przez KGB, ale do paki trafi. Przeczytaj książki T.Piątka o tropach pisanych cyrylicą.
seleuk|os|
Pytanie dobre, ale nieposiadające dobrej odpowiedzi.
No bo na przykład Czarnek chciał wychować Polaka-katolika-nacjonalistę, natomiast ja bym wolał wychować człowieka tolerancyjnego, otwartego na innych i inność. Więc tu zgody nigdy nie będzie.
Po drugie – środki. Wszyscy chcielibyśmy choćby z 10 tysięcy dodatkowych, dobrze wykształconych nauczycieli informatyki, ale logika systemu politycznego podpowiada, że lepiej jest potrzebne na to środki przeznaczyć na podwyższenie 500+ do 800+, a wkrótce do 1000+.
@@Graff5
Książki T. Piątka? Litości nie masz dla mnie. Zupełnie
@Płynna rzeczywistość
A kogo chce wychować Nowacka? I pozostałe aktywiszcze z MEN?
Jacek NH
13 lipca 2024
Książki T. Piątka? Litości nie masz dla mnie.
Przepraszam, nie wiedziałem że jesteś analfabetą. 🙁
(Choć mogłem się domyślać).
@Płynna rzeczywistość 13 LIPCA 2024 15:02
” Wszyscy chcielibyśmy choćby z 10 tysięcy dodatkowych, dobrze wykształconych nauczycieli informatyki…”
Pan ma pamięć dobrą, ale nadzwyczaj krótką i wyjątkowo wybiórczą.
Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku.
Dlaczego wcześniej nikt nie pomyślał o dobrze wykształconych nauczycielach informatyki, matematyki, fizyki?
Prokuratura idzie po Morawieckiego. Ludzie Morawieckie do aresztu za okradanie rządowych rezerw
https://www.youtube.com/watch?v=uabbc5K34OE
Faszyści kradli na bezczela. MILIARDY !!!
Żadna zemsta, Panie i Panowie, tylko rozliczenie brunatnych sq**synów.
@seleuk|os|
13 lipca 2024
13:14
„Osobiscie jestem aktualnie studentem archeologii skandynawskiej Tak ogolnie. Niestety miszkam dosc oddalony od Stockholmu/ Uppsali czy Göteborga. Zatem ilosc kursow w ktorych moge uczestniczyc jest ograniczona, do filli w Skövde. Od wielu lat jestem emerytem. Polowa uczestnikow to tez emeryci ”
Hm, to w jakiej specjalizacji można pracować po ukończeniu sudiów? Jako archeolog, czy – wykopalisko?
@bois
Nie ma to jak oryginalne, niesklerotyczne argumenty i chwyty polemiczne – już wszystkich przekonałes do „wartości”, nawet Azjatów… 😉
@Graff5
Jestem analfabetą czytającym twoje „głodne kawałki ” i zapisującym ci. Niekiedy. Ironia, przeczytaj, co to? Bo przecież nie jesteś analfabetą
@grzerysz
Ha, ha! Dobry informatyk w szkole? A za ile? Mój zięć jest informatykiem w IBM, ile mu Pan da w polskiej szkole? Może skorzysta 🙂
Wieczne pytania na tym blogu: dlaczego?
A dlaczego?… O pieniądzach nie wypada… Średnia wieku nauczyciela chyba 47 lat. Jakoś młodzi się nie garną. A dlaczego? Bo przyzwoicie zarobić można, jak się gania od szkoły do szkoły. Wieczna, jak pamiętam, selekcja negatywna.
@Eche, godz 16:43,
to pytanie, kim bede jak dorosne, mam jeszcze przed soba. Odpowiem Tobie za jakies 100lat. Z pewnoscia. Na razie najbardziej interesuja mnie dzieje ”pierwszej globalizacji”. Globalizacji bronzu, W trojkacie Srodkowa Skand, Armenia/Cypr, Hiszpania/Walia.
Moimi glownymi przewodnikami sa dzis https://independent.academia.edu/ChristerWesterdahl/CurriculumVitae
i
https://sv.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Lindstr%C3%B6m
obaj z imponujacym dorobkiem naukowym i popularnonaukowym. Z pierwszym Eche, korresponduje troche prywatnie w temacie ”Posadowienie miast hanzeatyckich w Skand”. To jak widzisz trudno mnie odpowiedziec co bede robil jak dorosne… Jestem przed „matura” jeszcze Eche. Pzdr Seleukos
Jacek NH
13 lipca 2024
Jestem analfabetą czytającym twoje „głodne kawałki ” i zapisującym ci. Niekiedy. Ironia, przeczytaj,
Hihihi,
A jednak analfabeta
Faszysta Kaczyński przed sąd
Dziaders czekający z goździkami na wybawicieli z Azji się odezwał. Uderz w stół… Aha, ja żyję w 2024
w Europie i żadnego systemu (w tym wartości) Azjatom nie narzucam. Oczekuję wzajemności.
@seleuk|os|
13 lipca 2024
19:35
@Eche, godz 16:43,
„to pytanie, kim bede jak dorosne, mam jeszcze przed soba. Odpowiem Tobie za jakies 100lat.”
Nie ma sprawy. Poczekam. Mam czas.
@”Jestem przed „matura” jeszcze Eche. Pzdr Seleukos”
Połamania na maturze!
Jednak ta emerytura dla osesków!?
Wiedziałem, że w Szwecji przesadzają z socjalem! Ale żeby aż tak!
Kłamstwo smoleńskie, wersja 2024:
https://x.com/technicznybdg/status/1811849467613839756
@grzerysz
Tu tekst, jak to „Polityka”, GW czy „Przegląd” schodziły na psy:
https://press.pl/tresc/82607,_niebywale__-ponad-100-redakcji-bralo-pieniadze-z-funduszu-sprawiedliwosci—–a-teraz-milcza
@bois
Głupia sprawa, ale w REALNYM świecie wygrywają „wartości” głoszone przez tego, kto ma SIŁĘ … 😉 boisów jest mało i są niezbyt kumaci, Azjatów jest dużo, robotni są i mają te parę tysięcy lat cywilizacji więcej – wniosek jest prosty – bois przyjmie „wartości” Azjatów albo będzie NIKIM – póki co już nikim jest … 😉
@bois
Coś dla ciebie … 😉
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31132027,kto-wpadl-na-pomysl-zeby-najwazniejsza-europejska-konferencje.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0emDFL1QQf1wqHLL25XR_0f8xsby3KuKwQnDIPykVii8xF1zDFbVyY7JI_aem_DI-Vz0LRcgUQiqC6csG3LQ
A w Ameryce znowu strzelają do prezydenta. Tym razem do Trumpa
@Płynna rzeczywistość 13 LIPCA 2024 22:19
Pan rozpaczliwie szuka prostych, propagandowych, demagogicznych i obłudnych odpowiedzi pomijających całkowicie istotę problemu.
Dlaczego więc „Polityka” i „Gazeta Wyborcza” dramatycznie obniżały poziom i wielkość sprzedaży przed rokiem 2015, kiedy miały intratne kontrakty reklamowe ze spółkami skarbu państwa?
Pamiętam przecież doskonale te zestawy noży kuchennych dołączane do „Gazety Wyborczej”, aby zwiększyć sprzedaż dziennika…
Wartości wschodnie niektóre belfery już przyjęły, tylko jakoś ciągle grzeją d…y na Zachodzie, choć ich miejsce jest na Białorusi. Na razie azjatycka potęga pieprzy się na Ukrainie…
Zamach na prezydenta Trumpa pokazuje do czego prowadzi szerzenie nienawiści do partii, do człowieka, do części społeczeństwa
Jacek NH
14 lipca 2024
A w Ameryce znowu strzelają do prezydenta.
Analfabeto, jaki on prezydent?
Czy Trump ma szczęście Hitlera? Posmatrim, uwidim.
No tak, przecież to Tusk chodzi z małym pistolecikiem od Putina!
https://pbs.twimg.com/media/GSb-Y1nXUAAomwq.jpg
Ciekawe, kto drogę do władzy torował sobie szerzeniem nienawiści do innych. Jeśli mnie pamięć nie myli, to po 1989 r. zaczął w to grać na poważnie AWS.
@bois
Niektóre boisy oduczyły się czytać ze zrozumieniem nawet … 😉 Bezradność umysłowa aż bije po oczach – sprawdź czy nie masz już za daleko posuniętej demencji – czas do DPS – może syn z IBM sfinansuje jakiś bardziej cywilizowany … 😉
Dla wszystkich miłośników cywilizacji wschodu. W wybranych salonach pojawił się zestaw mebli domowych „Sdiełano w Rossiji”. Zestaw obejmuje: hak na kufajkę, półkę na bałałajkę, żerdkę do sr..nia, wyrko do spania. Oheblowane.
Cena niewygórowana.
grzerysz
Przecież Panu tłumaczyłem.
FAZ w drugim kwartale 2006 r. miał nakład 363 tys. egzemplarzy, a w 2024 to już tylko 182 tys., niektórzy twierdzą, że już tylko 160 tys.
Tu piękne, zagadkowe tłumaczenie Google Scholar:
Od lat branża traci dwa procent rocznie na poziomie dwóch procent. Tymczasem wszyscy ponadregionalni tracą znacznie ponad pięć procent rocznie. Ponieważ w zasadzie wszyscy są dotknięci tymi stratami, można uzyskać teorię, że jakość nie odgrywa roli – ale po prostu cała branża umiera. Jest to jednak tylko częściowo prawdziwe, jak widać bliższe spojrzenie.
Tradycyjne gazety lewicowe również przegrywają. TAZ ma tylko 36 000 kopii. Ale ręka zawsze była nieistotna, z wyjątkiem talk show. Seddeutsche Zeitung stracił 20 000 kopii obiegu i obecnie ma tylko 245 000 kopii w ocenie Meedii. Ale wizerunek wysokiej jakości gazety zawdzięcza obraz wysokiej jakości gazety w Monachium. Dziś papier dręczy czytelników wiecznie długim malowniczym wejściem prowadzącym do niczego, oferując wiele postaw i dużo mało treści. Obudzilone może się to spodobać – ale pieniądze chcą płacić za to mniej i mniej.
FAZ stracił dwa argumenty sprzedażowe: Poprzednie pokolenia menedżerów powiedziały, że wiązały, pospieszny wyraz twarzy i FAZ na biurku należał do habitusu, który menedżer musiał pozyskać. To już koniec. W przeszłości FAZ – słusznie – słusznie – był uważany za sztandarowy konserwatywny dziennikarstwo. Dziś jest to kolejna z tych arkuszy, w której szerzy się pokolenie dziennikarzy, którzy chcą prozy, zamiast informować. Z każdym menedżerem, który wymienia swoje biurko na emeryturę, nadal jest przestawiany na zgiełk FAZ.
https://www.tichyseinblick.de/feuilleton/medien/faz-welt-und-bild-verlieren-massiv-an-auflage/
Urzekło mnie to zdanie:
„Dziś papier dręczy czytelników wiecznie długim malowniczym wejściem prowadzącym do niczego, oferując wiele postaw i dużo mało treści.”
Oryginał:
Heute quält das Blatt seine Leser mit ewig langen szenischen Einstiegen, die ins Nichts führen, bietet sehr viel Haltung und reichlich wenig Inhalt.
Inny translator:
„Dziś gazeta dręczy czytelników nieskończenie długimi, scenicznymi wstępami, które donikąd nie prowadzą, oferuje dużo nastawienia, a bardzo mało treści.”
Tłumaczenie na angielski jest już w stu procentach zrozumiałe i wewnętrznie spójne:
„Today the paper tortures its readers with endlessly long, scenic introductions that lead nowhere, offers a lot of attitude and very little content. ”
Czyli:
Dziś gazeta zamęcza czytelników nieskończenie długimi, napuszonymi wstępami, które prowadzą donikąd, i oferuje mnóstwo opinii oraz prawie zero treści.”
W sumie to mogłoby być ciekawe zadanie dla uczniów: zweryfikować tezę o postępującym, światowym upadku opiniotwórczej prasy na podstawie materiałów napisanych w języku, którego ni w ząb się nie zna.
Niektórzy mylą zięcia z synem… Ale bufonada rozwala im móżdżki.
@bois
Może w swojej demencji nie pamiętasz, ale, jadąc na wschód z Polski, za Ukrainą, Białorusią i Rosją są Chiny (Japonia też!), a obok Chin – Indie. Całkiem spore kraje 😉
@Graff5
Analfabeto polityczny! Prezydent Donald Trump. Właśnie tak się pisze! A wpis o nienawiści, tobie dedykowałem
@Płynna rzeczywistość 14 LIPCA 2024 12:01
Bardzo wybitny niemiecki tygodnik „Die Zeit”, który ciągle wychodzi w formacie dużej płachty gazetowej, sprzedaje co tydzień średnio 605 042 egzemplarze (dane za I kwartał 2024 roku). Podobny w formacie do „Polityki” tygodnik „Der Spiegel” sprzedaje natomiast średnio 681674 egzemplarze (dane za okres jak powyżej).
A przecież wychodzą tam jeszcze takie tygodniki jak choćby „Stern” (średnia sprzedaż 301333 egzemplarze) czy „Focus”(średnia sprzedaż 240330 egzemplarzy).
Niech Pan więc przestanie żartować…
Opowieść z rosyjskiego piekła. „Torturowano ludzi codziennie, w nocy nie można było spać, bo bez przerwy dochodziły odgłosy uderzeń i krzyki maltretowanych”
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/podlaczali-mi-elektrody-i-puszczali-prad-ukrainiec-o-rosyjskiej-niewoli/5bzl22n?utm_source=livebar&utm_campaign=newsy_sg
@belferxxx
Są tacy, którzy rozwijają się do 10-go roku życia a potem już tylko rosną. . .
Dajmy sobie spokój z nimi . . .
@Płynna rzeczywistość 14 LIPCA 2024 12:18
„zweryfikować tezę o postępującym, światowym upadku opiniotwórczej na podstawie materiałów napisanych…”
Teza oczywiście całkowicie fałszywa.
Najlepiej ją zweryfikować czytając trochę tej prasy, co – jak rozumiem – było i jest Panu obce.
Bon niech Pan sobie wyobrazi, że wychodzi tej prasy całkiem sporo i mówię teraz tylko o najlepszych dziennikach i tygodnikach wydawanych w kilkunastu krajach.
Uwaga! Uwaga!
Ambani się żeni! Koncertowali… Justin Bieber i Rihanna. Kultura indyjska.
Chiny. Najwięcej miliarderów (nie w juanach) na świecie. Kapitalizm i konsumpcja kwitną. Pod okiem sekretarzy, a jakże. Oni wszędzie muszą się utuczyć, tak przy okazji.
Tak oto ewoluują „systemy wartości”. Czego się bać?
Niektórzy tak się rozwijają, że nie pamiętają, czy zebraną imperialistyczną stonkę mierzyli w tonach czy na kilometry…
Na YouTube jest chiński rap. 10 godzin… Wytrzymałem minutę.
@Płynna rzeczywistość 14 LIPCA 2024 12:01
Ot, taka ciekawostka:
„At the turn of the year 2023/2024, the Berlin-based IMH-Internationale Medienhilfe (International Media Aid) conducted a large-scale representative survey for the fifth time to determine the newspapers that enjoy the greatest reputation worldwide. In each of 50 countries, 60 people were asked by e-mail and telephone which internationally distributed newspaper they thought was the best. The total of 3,000 respondents included entrepreneurs, journalists, teachers, university lecturers, politicians, advertising experts and other groups of people. The majority of survey participants (17.2%) voted for the New York-based “Wall Street Journal”, which came in second place in the previous opinion poll.
1. The Wall Street Journal (USA): 17.2
2. Neue Zürcher Zeitung (Switzerland): 14.4
3. The New York Times (USA): 14.1
4. Financial Times (Great Britain): 13.8
5. El País (Spain): 9.0
6. Le Figaro (France): 8.7
7. Frankfurter Allgemeine Zeitung (Germany): 8.6
8. The Jerusalem Post (Israel): 4.9
9. L’Osservatore Romano (Vatican City State): 1.3
10. Yomiuri Shimbun (Japan): 0.9
Do tej listy dzienników spokojnie można dodać np. francuski „Le Monde” czy włoski „Corriere della Sera”. Wiem też od ludzi godnych zaufania, że bardzo dobra prasa wychodzi w krajach skandynawskich i w Holandii.
A dobre tygodniki?
Choćby niemiecki „Die Zeit”, brytyjski „The Economist”, amerykański „The New Yorker” czy francuski „Courrier International ” (głównie tłumaczenia artykułów z bardzo szerokiego wyboru prasy światowej).
Niektórzy uważają,że jak wyrośnięty osiłek przyp….li im w łeb, to konieczność dziejowa…
grzerysz
Zapomniał Pan o Gazecie Wyborczej w tym zestawie.
@bois
Chińczycy też nie chcieli palić opium 150 lat temu – nie tylko do chińskiego rapu się przyzwyczaisz … 😉
@Płynna rzeczywistość 14 LIPCA 2024 21:09
Ja to zapomniałem o niemieckim dzienniku „Süddeutsche Zeitung”, szwajcarskim tygodniku „Die Weltwoche” i może którymś z tygodników francuskich („Le Point”, „L’Express” czy „Le Nouvel Obs”)…
Niech Pan porówna skład redakcji – i poziom, o wielkości sprzedaży już nie wspomnę – „Gazety Wyborczej” jakieś 30 lat temu i teraz…
@Płynna rzeczywistość 14 LIPCA 2024 21:09
Kiedyś bardzo dobry był też włoski tygodnik „L’Espresso” (pisywał tam swoje słynne felietony Umberto Eco) i wychodzący w Turynie dziennik „La Stampa”.
„Szkoła to dom wariatów. Trzeba zmienić ją od podstaw albo z niej uciekać”
https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/szkola-to-dom-wariatow-trzeba-zmienic-ja-od-podstaw-albo-z-niej-uciekac,556898.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR18BPYBQpNP_LBDuTfJwH_Uf0YCzH0JZSMsiQS6nlsm5ECyVDExBY_kx9Q_aem_HRTxJVH8TGmKaWKnym4Zjg
@bois
„Większość stałych komentatorów tego bloga to sklerotyczne, komusze dziady.”
No i widzi Pan. Pojawił się Pan na blogu jak rozgarnięta świeżynka, paru szurów próbowało z Panem pogadać, zakumplować się, przeciągnąć na swoją foliarską stronę, nie udało się, skończyło się jak zwykle, stekiem inwektyw. Klasyka. Nie dyskutuj z durniem, bo ten… itd.
Przyczynek do dyskusji o kondycji ludzkiej:
https://pbs.twimg.com/media/GSgygS2XYAAgnNK.jpg
Z muzyki azjatyckiej preferuję Nusrata Fateh Ali Khana. Pakistan. A Chińczycy niech sobie udają Amerykanów. Na razie marnie im to wychodzi.
@KtośKtoś
Bardzo ciekawy wywiad.
Od siebie skomentuję, że Śliwerski nie mówi całej prawdy. Moim zdaniem pauperyzacja w zawodzie nauczycielskim jest selektywna, a zasadnicze przyczyny tej selektywności są systemowe. Edukacja prawdopodobnie poradziłaby sobie bez kilku tysięcy małych szkół i pewnie ze 150 tys. nauczycieli uczących nie tam, nie tak i nie tego, co trzeba. I tu nie ma i nie będzie odważnych, a będzie tylko gorzej.
@płynna
W sumie nic dodać, nic ująć. A miałem nadzieję na ciekawe dyskusje…
Polska ostatnim przemysłowym państwem Europy… Już niedługo…
https://pbs.twimg.com/media/GScU9dQXUAArUIh.jpg
@PR 14:29
A kto to sprawił?
@Płynna rzeczywistość, godz 14:29,
czy uwazasz ze produkcja to synonim wydobycia wegla kamiennego? 🙄 🙄 🙄 Chyba troszke przesadziles? Produkowac nalezy rzeczy oplacalne. Z tego powodu zmalalo znacznie zapotrzebowanie na zdunow i bednarzy i szewcow i kolodziejow. Nawet na inne produkty zmalalo, nawet stelmachow. Bo byly to nieoplacalne zajecia… Epoka kamienna zakonczyla nie z powodu braku kamieni!!! Epoka kamiennego wegla konczy nie z powodu kamieni rowniez @Pr…
W stosunku do roku 2015 (100) produkcja Polski wzrosla do 153,8. Osiem lat. Bardzo dobry wynik, poddostawcow. Kto dzis wegiel kupuje? Szewcy czy garncarze?
https://www.oecd.org/en/data/indicators/industrial-production.html
pzdr Seleukos
@bois
Ciekawe dyskusje z tobą o „wartościach” – serio? 😉 Chciałeś być politkomisarzem od nich, a tu zonk – mało one kumatych ludzi obchodzą – ideologia jak inne … 😉
Słusznie narzekamy na daleką od ideału wierchuszkę Ministerstwa Edukacji.
Okazuje się, że nieciekawie jest również w Ministerstwie Zdrowia.
Portal wyborcza.pl publikuje dzisiaj artykuł Judyty Watoły „Nowe kadry w Centrum e-Zdrowia. Odeszli informatycy z doświadczeniem, przyszedł lobbysta od tytoniu.”
Oto początek:
„Nie ma obiecywanej przez minister zdrowia e-rejestracji i SMS-ów z przypomnieniami o wizycie u specjalisty. Centrum e-Zdrowia brakuje kadr, choć zatrudnia coraz więcej nowych pracowników. M.in. lobbystę tytoniowego, który ma spółkę z Radosławem Tadajewskim, ważną postacią w opisywanym przez „Wyborczą” tzw. układzie wrocławskim.
Centrum e-Zdrowia już od dłuższego czasu nie może się uporać z wprowadzeniem systemu e-Krew, który ma być podstawowym narzędziem zarządzania zasobami krwi w całym kraju. Nie ma też obiecywanej elektronicznej karty DiLO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego). Najbardziej dotkliwą porażką nowej ekipy są jednak opóźnienia we wprowadzeniu e-rejestracji i SMS-ów z przypomnieniem o wizycie u specjalisty.
SMS-y były jednym ze 100 konkretów na 100 dni obiecywanych przez Koalicję Obywatelską w kampanii wyborczej. Miały pomóc w skróceniu kolejek, bo byłoby mniej tzw. zmarnowanych terminów w poradniach specjalistycznych. Minęło już jednak ponad 200 dni. Nie ma ani SMS-ów, ani obiecywanego przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę pilotażu e-rejestracji. W kwietniu mówiła, że zacznie się 1 czerwca.”
Donald Tusk powinien uważnie przeczytać komentarze internautów pod tekstem…
„Słusznie narzekamy na daleką od ideału wierchuszkę Ministerstwa Edukacji.”
daleka od ideału, jakiś eufemizm na określenie pomysłu na edukację naszej pani minister BARBARII Nowackiej.
Poprzednio minister z wzdęciem nadęciem patriotycznym do przesady, ale teraz, słuchając wywiadów z naszą panią minister i pozostałymi paniami, za głowę się łapię.
Tak się zastanawiam, czy ludy azjatyckie były kiedyś mniej ludne, robotne, nie osadzone na tysiącach lat historii swej cywilizacji? Tak z circa 200 lat temu sukcesu im to nie przyniosło… Skąd nagle Sony, Samsung, chiński czy indyjski cud gospodarczy? Ano, tak. Kolonialiści przeszkadzali.
„Wartości”. Koniecznie w cydzysłowie. Bezcenni, bezwartościowi ludzie. Kumaci. A można by przecież kulturalnie podyskutować…
@Grzerysz, godz 19:23,
moze tu warto szukac?
https://www.euronews.com/health/2022/10/13/ehealth-how-is-digitalisation-changing-the-medical-sector-in-europe
Zamiast niudolnosci. Pzdr Seleuk
@grzerysz@seleukos
To bardzo istotny temat, ale powiedzcie to pacjentowi, któremu termin operacji wyznaczono na maj 2025…
@Bois, godz 21:47,
trudno mnie przemawiac do polskich pacjentow. Nie jestem lekarzem. Skad czerpac wzory napisalem. Moglbym rowniez podac Digital Economy and Society Index (DESI)
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/desi
za przyczyne ogolna. A wszystkie „grzechy glowne” mozna wyczytac tu. Znalezc przyczyne porownac z innymi, krajami EU
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/country-reports-digital-decade-report-2023
Dalej @Bois uwazam ze nalezy szukac pomocy wsrod lepszych, „bez matury”. „Maturzysci” nie zdaja egzaminu 😎 W koncu to wyborcy decyduja. Pzdr Seleuk
@seleukos@grzerysz
Leszczyna to taka trochę druga Nowacka. Zamiast rozwiązywać prawdziwe, poważne problemy, skupia się na tematach zastępczych. Nie twierdzę, że nieistotnych, ale zupełnie drugorzędnych, za to nośnych medialnie. Dostęp do pigułki „dzień po”, procedura karania szpitali za odmowę wykonania aborcji, przeglądanie dziennych raportów o receptach na psychotropy, walka o ograniczenie kupna alkoholu na stacjach benzynowych, pozaplanowe podwyżki akcyzy na używki itp.
A na wizytę u specjalisty kolejki przekraczające granice absurdu. Żadne SMS-y przypominające nic tu nie zmienią… Ja płacę zaj…ste składki na NFZ, a i tak jak trzeba, chodzę do lekarzy prywatnie.