Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2

11.08.2017
piątek

Manifestacja nauczycieli i co dalej?

11 sierpnia 2017, piątek,

Każdy lubi robić to, co mu wychodzi najbardziej. ZNP potrafi organizować manifestacje, dlatego na rozpoczęcie roku szkolnego będziemy mieli kolejną. A co ze strajkiem? (info o manifestacji tutaj)

Uczestniczyłem w kilku nauczycielskich manifestacjach i zawsze byłem wniebowzięty. Prawdziwa związkowa robota, istne cacuszko. Nic dodać, nic ująć – wychodzą idealnie. Niestety, strajki wychodzą o wiele gorzej, a może nawet nie wychodzą wcale. Albo nauczyciele nie nadają się do strajkowania, albo góra związkowa organizuje tak, że żal ściska cztery litery. Ktoś musi być winien – nie ma co się cackać, trzeba to ustalić.

Reforma PiS to jest wielkie wydarzenie w oświacie. Wielkie, chociaż złe. Natomiast manifestacja to jest mała reakcja, potrzebna jak aperitif przed głównym daniem, ale nie można poprzestać tylko na aperitifie. Kieliszek różowego wina nie wystarczy. Gdzie reszta posiłku? Albo ZNP w końcu opieprzy tę władzę za reformę jak święty Michał diabła, albo przejdzie do historii jako najbardziej niemrawa organizacja związkowa. Do porządnego strajku, koleżanki i koledzy, bo już nogi bolą od manifestowania.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 18

Dodaj komentarz »
 1. Panie Dariuszu, chyba dobrze Pan wie, iż karty są już rozdane: rejony wytyczone, zwolnienia wreczone, przeksztalcenia szkół zaklepane. Cieszą się ci, którzy zalapali sie na etat w starszych klasach podstawówki, a nauczyciele gimnazjalni, którzy mieli szczęście lub znajomości i przeszli do gimnazjum, kują nowy dla nich materiał z zakresu wymagań do”ulepszonej” matury. Klną poloniści i matematycy przedzierajacy się przez arkusze z poziomu rozszerzonego, których treść dla bardzo wielu jest nowa, zwlaszcza,gdy nie udzielali korepetycji w tym zakresie. Natomiast ci, którzy będą szerzyli oświatę w podstawówce, też nie mogą spać spokojnie. Nurtuje ich pytanie: „Jak mnie przyjmą w nowym miejscu pracy?”. I gdzie w tych warunkach czas na strajki, Panie Dariuszu? A był. Lecz przespany. Wprawdzie nie wierzono w dobrą zmianę zapowiadaną przez ministrę, lecz nie doceniono też determinacji PiS w tym zakresie. Mogę tylko powtorzyć za SŁowackim: :Jestem smutny i sam pelen winy”

 2. ….nauczyciele gimnazjalni, którzy(….) przeszli do szkol srednich…

 3. A może ZNP zwyczajnie nie ma sił, by tę władzę „solidnie opieprzyć”?

  Skoro z poprzedniego wpisu wiemy, ze jest ONR-u spadkobiercą Partia, to może ta ciągłość rozciąga się i przez pokoje nauczycielskie; a jeśli tak, to jak strajkować przeciw swoim korzeniom, przeciw samemu dobru?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nauczyciele nigdy nie byli solidarni (pamiętne strajki w okresie matur),ponadto rozłam pogłębił podział ZNP-Solidarność, zawsze w kontrze. Obecnie tym bardziej sytuacja nie sprzyja, jedni się cieszą, inni płaczą. Doświadczenia manifestacji ze świecami w dłoni mocno zachwiały wiarę w skuteczność protestu, a błyskawiczne działania rządu nie pozwalają na oddech. Komu przeszkadza fakt braku podręczników lub „konsultowanie” programów do 18 sierpnia? Jakoś to będzie, przyzwyczaimy się.

 6. GW informuje, że „Szkoła podstawowa w Trzciance na Mazowszu szuka nauczyciela fizyki, informatyki, geografii, chemii, niemieckiego i techniki. Najwięcej oferuje informatykowi – cztery lekcje tygodniowo”, natomiast „podstawówka na warszawskim Wilanowie poszukuje geografa (cztery godziny tygodniowo) z „możliwością łączenia etatu z fizyką, chemią, techniką i informatyką.”” Tymczasem szkoła w Gliwicach ma wakat na stanowisku geografa (dwie godziny), chętnie zatrudni takiego, który ma też kwalifikacje fizyka (kolejne dwie godziny) i plastyka (cztery godziny).

  I tu mamy częściową odpowiedź na niskie zainteresowanie strajkowaniem. Jak ktoś pracuje na 1/9 etatu, to i strajkować powinien na 1/9 gwizdka, choć tak naprawdę i szkołę, i strajki ma głęboko w żupie.

 7. W ,89 tez nie strajkowali. Czekali na rozwoj wydarzen. Mialem nieco okazji w doroslym zyciu do spotkan zespolowych z gronem nauczycielskim. Moglem porownywac caloksztalt pogladow ogulu z innymi zawodami. Niestety ta grupa nie wyrozniala sie pozytywnie. Srodowisko wyjatkowo zachowawcze i zastale w pogladach. Wyjatki nie przesadzaja o ogole.

 8. Nie wiem, jak członkowie i członkinie wybierają sobie szefa ZNP, ale wydaje mi się, że nie za dobrze. Coś on mało skuteczny jest. Ciekawe, w jaki sposób można by pozbawić go przywództwa? Za pomocą manifestacji?

 9. Ad vocem @ Ino
  Jak ktoś zauważył w innym miejscu: Jeśli teraz manifestować/ strajkować to tylko dla wyższych płac.
  Ględzenie dobrze uposażonego p.Broniarza w różnych tv- irytujące.

 10. Niedługo na Khan Academy znajdą się także katechezy według zamówienia polskiego epidiaskopu…
  … a na tym blogu dalej będziecie państwo dyskutować o strajkowaniu…

 11. @Gospodarz
  W Łodzi wielka tragedia dzieci na obozie ZHR w Suszku (dzieci były z Łodzi!) , a Pan nic … 😉
  Na dodatek tragedia wywołała kontrowersje, bo jedni mówią, w skrócie, że gdzie drwa rąbią … i „Bóg tak chciał”, a inni uważają, że szefostwo nie śledziło ostrzeżeń i (ogólnodostępnych) prognoz pogody i zaniedbało czasową ewakuację.
  btw – to był jedyny obóz w 3 dotkniętych nawałnicą województwach, na którym komukolwiek cokolwiek((!) się stało. A Pan, jako Łodzianin co o tym sądzi ??? .

 12. To nie było jakieś tam zwykłe, komusze, niesłuszne, a raczej słusznie minione harcerstwo.
  To nie był drugosortowy, michniukprzeprośzabrata, stoltzman szechter ZHP.

  To był obóz ZHR!
  Lepszego, ładniejszego, prawdziwszego, niezakłamanego, prawdziwie polskiego, prawdziwie katolickiego a więc duuuuużo bliższego Naszego, Prawdziwie Polskiego Pana Profesora Doktora Habilitowanego Świętego Boga.

  Cokolwiek im się przydarzyło – Pan Profesor Doktor Habilitowany Święty Pan Bóg tak chciał.

 13. Belferxxx, to wielka tragedia, a nie powód do zadawania graniczącego z minoderią pytania Gospodarzowi.

 14. @Ino
  Pytam co on na to! Właśnie dlatego, że wielka tragedia i to w Łodzi(!), a są dwie główne opcje tłumaczenia, znaczne sprzeczności w relacjach nawet tych samych osób, które w tych linkach występują!!!
  Może jeszcze jeden – polecam końcówką tego tekstu z GW:

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,22249289,tornad-bedzie-w-polsce-coraz-wiecej-powod-globalne.html

css.php